Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo, 3 hedefi gerçekleştirmekte kararlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya refakat eden gazetecilerin verdiği bilgiye göre, Pompeo, 3 hedefini gerçekleştirmekte kararlı. Gazeteciler, ABD’li bakanın en önemli hedefinin Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması olduğunu söyledi.

Pompeo’nun ziyaretine ilişkin bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’un Kuzey Kore’nin nükleer silahlarına yönelik tutumunu yumuşatmadığını söyledi.

“Kuzey Kore nükleer silahtan arındırılmalı”

ABD Dışişleri Bakanı’na refakat eden gazetecilerin verdiği bilgilere göre, Pompeo, 3 hedefi gerçekleştirmekte kararlı. Bu hedefler, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması, güvenlik garantileri elde etmek ve 1950-1953 yılında yaşanan Kore savaşında ölen ABD’li askerlerin kalıntılarının iade edilmesini sağlamak.

Pyongyang’daki ziyaretinin ikinci gününde Pompeo, Kuzey Kore liderinin sağ kolu olarak bilinen Kim Jong-Chol ile görüşüyor. Bu görüşmenin temel hedefinin, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un geçtiğimiz ay Singapur’da düzenledikleri zirvede uzlaşıya vardıkları nükleer silahların imha edilmesi hususunda belirlenen yol haritasını tartışmak olduğu bildirildi.

Kim Jong-Un’un Pompeo ile görüşüp görüşmeyeceğine dair ise henüz kesinleşmiş bir bilgi yok.

Trump, Pompeo ile telefonda görüştü

Pompeo, bu sabah, Kim Jong-Chol ile görüşmelere başlamadan önce ikamet ettiği konutta Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Trump-Kim Jong-Un zirvesinden sonra iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında gerçekleşen ilk yüz yüze zirve olma özelliği taşıyan Pompeo-Chol görüşmesinde ABD’li Bakan, “Kuzey Kore’nin nükleer silahtan arındırılması hususundaki çalışmalarımız iki ülke arasında yeni ilişkiler kurmaya çalıştığımız bugünlerde hayati önem taşıyor. Başkan Trump, Kuzey Kore için daha iyi bir gelecek vadediyor” dedi.

Kim Jong-Chol ise ziyaretin önemine dikkat çekerek, “Daha fazla açıklama getirmem gereken bazı konular var” dedi. Bunun üzerine, Pompeo da, “Benim de açıklamam gereken şeyler var” yanıtını verdi.

“Dostluğumuz güçleniyor”

Chol, Cuma günü gerçekleşen görüşmelerin başında, “Sayın Pompeo ile her görüştüğümüzde dostluğumuz daha güçleniyor. Bu ziyaret, Pompeo’nun üçüncü ziyareti, her ziyarette aramızda güven ilişkisi biraz daha güçleniyor” cümlelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Pyongyang’a ilk ziyaretini, CIA Başkanıyken gerçekleştirmişti. Son ziyaret ise Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olduktan sonraki ikinci ziyareti.