Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo, Amman’da İran’a yüklendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ürdün ziyaretinde Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi ile başkent Amman’da ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, Tahran’ın bölge güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

Basın toplantısında İran konusuna değinen Pompeo, “Herkes İran’ın bölgeye yönelttiği tehditleri biliyor. Mevkidaşım ile görüşmemizde, İran’ın bölgedeki etkisini ve İran ile yapılan nükleer anlaşma konusunu ele aldık” açıklamasında bulundu.

Suriye dosyasına da değinen ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin Suriye’nin güneydoğusundaki ateşkes konusunda kararlı olduğunu ve BM’nin Cenevre’deki barışçıl bir çözüm bulma çabalarına destek verdiğini ifade etti.

Pompeo, ülkesinin Suriye’deki temel hedeflerinin; DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması, insani yardımın sağlanması, şiddetin azaltılması, kimyasal silah kullanımının önlenmesi ve siyasi bir anlaşmanın desteklenmesi olduğunu vurguladı.

Filistin meselesi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Filistinlileri İsrail’le barış görüşmelerine dönmeye çağıran ABD’nin, ’olası bir sonuç’ olarak nitelendirdiği iki devletli bir çözüme açık olduğunu söyledi.

Pompeo, son haftalarda İsrail ordusu ile Gazze’deki Filistinli göstericiler arasındaki çatışmalara ilişkin bir soruya yanıt olarak, ABD’nin İsrail’in kendisini savunma hakkını tamamen desteklediğini söyledi.

Ürdün ve ABD arasındaki ilişkilere de değinen Pompeo, Ürdün’e önümüzdeki 5 yıl içinde yardım sağlanması için bir mutabakat anlaşması imzalandığını söyleyerek, bu yardımın Ürdün’ün güvenlik ve istikrarı için bir tehdit oluşturan Suriye krizi ışığında geldiğine vurgu yaptı.

Ortak basın toplantısında söz alan Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi ise, Filistin-İsrail çatışmasının bölgesel istikrarsızlığının temel sebebi olduğunu, bunun çözümünün ise kapsamlı bir barışın anahtarı olacağını söyledi.

Safadi, iki devletli çözümün çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu da ifade etti.

Suriye için siyasi bir çözüm çağrısında bulunan Safadi, Ürdün’ün teröre karşı savaşta ABD’nin yanında yer aldığını da sözlerine ekledi.