Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo: İran, terörün en büyük sponsoru ve eylemlerinden sorumlu tutulacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York: Hibe el- Kudsi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün İran’ı sert bir dille uyararak ABD’nin çıkarlarını hedef alan saldırılarda bulunduğu takdirde ağır bedel ödeyeceğini söyledi. Pompeo bu, İran’ın bölgedeki temsilcileri aracılığıyla gerçekleşse dahi durumun değişmeyeceğini vurguladı.

CNN’ne yaptığı açıklamada Pompeo, “Tahran’a, temsilcileri aracığıyla ABD’nin çıkarlarını hedef almanın ana aktöre yanıt vermemize engel olmayacağını bildirdik. İran’ın ABD çıkarlarına saldırmak için başkalarını kullanarak, sorumluluktan kaçmasına izin vermeyeceğiz. Söz konusu olaylardan İran sorumlu tutulacak” şeklinde konuştu.

Bu açıklamalar üzerine ABD’li Bakan’a yönetilen “askeri müdahaleyi kast ediyorsunuz sorusuna, “Hesap verecekler” şeklinde yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanı, İran’ın uzun süredir teröre sponsorluk yapan, dünyanın en büyük devleti olduğuna işarette bulundu. Elinde Lübnan Hizbullah’ı ve Irak’taki silahlılar gibi milisler bulundurduğunu söyledi. Yemen’deki Husi milislerini silahlandırarak, Körfez ülkelerine füze fırlattığını ifade etti. “Şayet bu milislerin silahlandırılmasından ve eğitilmesinden sorumlu olan İran ise, kaynağı takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

ABD-İran ilişkileri

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Washington ve Tahran arasındaki, gerilim arttı. Söz konusu anlaşma gereğince İran’ın nükleer programını kısıtlaması karşılığında, uygulanan yaptırımlar hafifletilmişti.
ABD yönetimi, İran’ın bölgedeki etkisinin nötr hale getirilmesi, terörizm ve milisleri silahlandırma konusundaki gücünü azaltmaya odaklanan bir aşırı baskı kampanyası başlattı.