Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo: İran’ın adımı ABD’nin egemenliğine müdahaledir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın Uluslararası Adalet Divanı’na şikayette bulunmasının Washington’un egemenlik haklarına müdahale olduğunu vurguladı.

Pompeo yaptığı açıklamada, ülkesinin müttefikleriyle birlikte bölgedeki İran faaliyetlerine karşı çalışmayı sürdüreceğini ve Tahran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeye devam edeceğini söyledi.

Pompeo, İran’ın yeni yaptırımları engelleme çabaları çerçevesinde Uluslararası Adalet Divanı’nda açmış olduğu davayla dile getirdiği şikayeti, devletlerin egemenlik haklarına yönelik bir müdahale biçimi olarak değerlendirdi.

ABD’li bakan yaptığı açıklamada, “İran’ın ABD’ye karşı geçici tedbir talebi üzerine ve dostluk anlaşmasının, ekonomik ilişkilerin ve 1955 yılı konsolosluk haklarının ihlal edildiği yönünde açmış olduğu davayla birlikte Uluslararası Adalet Divanı önünde sözlü yargılamalar başladı. İran’ın Uluslararası Adalet Divanı’na yönelmesi, yaptırımların yeniden uygulanması dahil olmak üzere, ulusal güvenliğini korumak için gerekli olan yasal yollara başvurma hakkına sahip olan ABD’nin egemenlik haklarına karşı müdahale etme girişimidir” dedi.

Uluslararası Adalet Divanı, Trump’ın Tahran’a uyguladığı yaptırımların kaldırılması için İran tarafından açılan bir davayı incelerken, davada, ABD’nin yaptırımlarının İran ekonomisine ciddi zarar verdiği iddia ediliyor.