Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo: Kaşıkçı cinayetinin çözülmesi için Riyad ve Ankara ile iletişim halindeyiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/ Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Suudi Arabistan ile stratejik ilişkileri korumaya devam edeceğini duyurdu. ABD’li Bakan, Washington’ın Riyad’la ortak çıkarlarını tehdit eden ve bölgedeki en büyük terör destekçisi olan İran’ın engellenmesi açısından söz konusu ortaklığın önemini vurguladı.

Pompeo dün Fox News haber ağına verdiği röportajda “Washington, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkması için neredeyse her gün Riyad ve Ankara’yla görüşmelerini sürdürüyor” diyerek gerçeklerin halen ortaya çıkmadığına dikkat çekti. Bunun için ciddiyetle çalıştıklarını söyleyen Pompeo “Olaya karışan bazı sorumlulardan hesap sormaya başladık. Olayla ilişkisi bulunduğunu tespit ettiğimiz 16 kişinin vizesini iptal ettik” ifadelerini kullandı.

ABD’li Bakan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Dediğim gibi; Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olan herkesi yargılayacağız. Bunu yaparken Suudi Arabistan ile mevcut stratejik ilişkilerimizi korumayı sürdüreceğiz. Suudi Arabistan, bölgedeki en büyük terör destekçisi olan İran’a ABD ve İsrail’in çıkarlarını tehdit etme konusunda engel olma açısından büyük bir etkiye sahip.”

Pompeo, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Yemen’deki durumun düzeltilmesi yönündeki soruyu şöyle cevapladı:

“Bu yeni bir çağrı değil. Biz bir süredir tüm tarafları bir masa etrafında toplanarak askeri bir çözüm bulunmadığını kabul etmeye çağırıyoruz. Bunu İranlılardan da talep ettik. Meydana gelen zararın çoğu Suudi Arabistan ile savaşan isyancı Husi milislere İran’ın silah ve roket sağlamaya devam etmesinden kaynaklanıyor. Yemen’deki kıtlıktan da onlar sorumlu. Tüm tarafların Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths gözetiminde müzakere masasına oturarak Yemen’deki zor ve trajik duruma son verecek bir çözüm üzerinde görüşmeler gerçekleştirmelerini istiyoruz.”