Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo: Kuzey Kore’nin uyarılarından endişe duymuyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo pazar günü yaptığı açıklamada, bu hafta içinde New York ‘ta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un sağ kolu Kim Yong Chol ile görüşeceğini duyurdu.

Pompeo’nun açıklaması, Pyongyang’ın ekonomik yaptırımların kaldırılmaması halinde nükleer programı yeniden aktifleştirmeyi “ciddi olarak” düşüneceği uyarısının ardından geldi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan cumartesi günü yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırımlar konusunda tutumunu değiştirmemesi halinde nükleer güç ve ekonomik kalkınmanın eş zamanlı geliştirildiği “çifte ilerleme” politikasına dönülebileceği belirtildi.

Fox News kanalına konuşan Pompeo, Pyongyang’ın uyarısına “endişe duymuyorum” sözleriyle yanıt verdi. “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasını görüşmek için bu iyi bir vesile olacak” ifadelerini kullandı.

Yapılan yorumlar ABD’de düzenlenecek ara seçimler nedeniyle pazartesi ve salı günlerinin yoğun geçeceği göz önüne alınırsa görüşmenin hafta ortasında gerçekleşmesinin beklendiği yönde.

General Kim Yong Chol, 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleşen tarihi zirveden önce Kim Jong-un’un mesajını ABD Başkanı Donald Trump’a ileten isim olmuştu.

Trump ve Kim Jong-un, zirvede nükleer silahsızlanma konusunda muğlak bir bildirge imzalamış ancak o tarihten bu yana yapılan müzakerelerde gözle görülür herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

ABD, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılmadığı sürece Kuzey Kore üzerindeki ekonomik yaptırımların hafifletilmesine karşı çıkıyor.