Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo, Pyongyang’ın nükleer programını sonlandırması konusunda iyimser | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’nin nükleer programını sonlandırma sürecinin zaman alabileceğini fakat ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından belirlenen zaman çizelgesi kapsamında gerçekleşecek bu süreç için iyimser olduğunu söyledi.

51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Singapur’da bulunan Pompeo, toplantının oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunu zamanla başaracağımız konusunda iyimserim ve dünya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) talep ettiklerini kutlayacak. Süreç başladı. Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması sürecinin biraz zaman alacağını hepimiz biliyoruz” diye konuştu.

Kuzey Kore’ye diplomatik ve ekonomik baskıyı sürdürmenin önemli olduğunu söyleyen Pompeo, ABD’nin Pyongyang’a karşı BM yaptırımlarının uygulanmasındaki gevşekliği ciddiye aldığını söyledi.

BMGK kararlarını ihlal etmesine rağmen Rusya’nın Kuzey Kore çalışanlarına vize vermesinin birçok nedeni olduğunu işaret eden Pompeo, “Rusların ve bütün ülkelerin BMGK kararlarına uyarak, Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamalarını bekliyoruz” dedi.

Wall Street Journal’ın haberine göre Rusya, Moskova’nın binlerce Kuzey Kore işçisinin Rusya’ya giriş vizesi verdiğine ilişkin haberleri yalanlamıştı.

ASEAN güvenlik oturumundaki fotoğraf çekimi sırasında Pompeo, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile samimi bir şekilde tokalaştı.

Trump ve Kim, 12 Haziran’daki tarihi zirveleri sırasında nükleer silahsızlanma için çalışma sözü vermişti, ancak Pyongyang bu hedefe nasıl ulaşılacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.