Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo: Washington nükleer silahsızlanma hedefinden vazgeçmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur’da yarın gerçekleşecek olan tarihi zirveye ilişkin açıklama yaptı.

Kuzey Kore ile tarihi bir zirvenin ‘nihai hedefinin’ değişmediğini söyleyen Pompeo, ABD’nin, Pyongyang’ın nükleer silahsızlanma konusunda samimi olup olmadığını görme konusunda istekli olduğunu vurguladı.

Amacımız, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması

Kore Yarımadası’nın ‘tam, doğrulanabilir ve geri dönülemez’ şekilde nükleer silahlardan arındırılmasının ABD’nin Kuzey Kore ile yapacağı müzakerelerde kabul edeceği tek sonuç olacağını vurgulayarak, “Kuzey Kore nükleer silahsızlanma konusundaki isteğimizi onayladı ve bu sözlerin samimi olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Trump’ın zirveye tam olarak hazır olduğu gibi zirvenin sonucunun başarılı olacağı konusunda da iyimser olduğunu ifade eden Pompeo, “Daha başarılması gereken çok iş var” diye konuştu.

Pompeo, ABD’nin Güney Kore’de konuşlanmış olan askerlerini geri çekmesi konusunun masada olup olmadığına dair gelen bir soruya, bu konuda kapının hala açık olduğunu söyleyerek, “Tartışmalar hakkında herhangi bir ayrıntıya girmeyeceğim” diyerek cevap verdi.

ABD’nin güvenlik konusunda ‘benzersiz’ güvenceler almaya hazır olduğunu ifade eden Pompeo, önceki yönetimlerin bu tür güvenceler almaya hazır olmadığını belirtti.

G-7 ülkeleri ile ilişkiler devam edecek

Pompeo, birkaç gün önce Kanada’da gerçekleşen zirvede yaşanan büyük anlaşmazlığa rağmen ABD ve G-7 ülkeleri arasındaki ilişkilerin devam edeceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Trump ile Kim Jong-un arasında yarın gerçekleşecek olan zirvede, diplomatik ve ekonomik teşvikler karşılığında Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına son vermesi konusuna odaklanılması bekleniyor.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55406839/trump-ve-kimden-onemli-ve-kapsamli-anlasmaya-imza