Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo’dan BM’ye Kuzey Kore çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’den Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların tam olarak uygulanmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suriye konusunda ise krizin Trump ile Putin arasında etraflıca görüşüldüğü bilgisini verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün Birleşmiş Milletler’e yaptığı çağrıda Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması için “yaptırımların tam olarak uygulanmasını” talep etti.

Pompeo, BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada “Yaptırımların sıkı bir şekilde uygulanması şart” ifadesini kullandı.

Ayrıca Pyongyang’ın Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen kotayı aşmasına izin veren yasadışı petrol transferlerini durdurmasını istedi.

ABD’nin Suriye politikaları

ABD Dışişleri Bakanı’nın gündeminde Suriye de vardı. Pompeo, gazetecilere yaptığı açıklamada “Başkan Donald Trump ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin, pazartesi günü gerçekleştirdikleri zirvede Suriye’deki krizin çözümünü ve savaş nedeniyle ülkeyi terk eden Suriyeli mültecilerin iadesi konularını da tartıştılar” dedi.

Pompeo, iki lider arasında yakında Washington’da gerçekleşmesi beklenen müzakereleri de memnuniyetle karşıladığını belirtti. “İki önemli ülkenin liderlerinin müzakereleri sürdürmesinden oldukça memnunum. Mültecilerin ülkelerine doğru zamanda ve gönüllü bir şekilde geri dönmeleri tüm dünya için önemlidir” ifadelerini kullandı.