Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo’dan İran’a tehdit: Tutumlarınızı değiştirin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İran, ABD’nin Tahran’a yönelik uyguladığı yaptırımların yürürlüğe girmesinden sonra, tutumlarını değiştirebilir veya bir ekonomik çöküş ile karşı karşıya kalabilir” açıklamasında bulundu.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Pompeo, İran’ın şu anda Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırdığını belirterek, Washington’un İran’a karşı herhangi bir müsamaha göstermeksizin baskısını sürdüreceğini vurguladı.

Pompeo, Washington’un İran’la ticari ilişkisini sürdüren her kişi veya kurumu cezalandıracağını teyit ederek, Yunanistan, Japonya, Çin, Hindistan ve İtalya’nın yaptırımlardan geçici olarak muaf tutulduğunu ve İran petrolünü ithal etmeye devam edebileceklerini açıkladı. 20’den fazla ülkenin İran petrolü ithalatını kestiğini kaydeden Pompeo, günlük İran petrolü alımlarında bir milyon varil kadar bir düşüş yaşandığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pompeo ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi:

“Yaptırımlarımızın üzerini örtmeye çalışırlarsa, faaliyetlerini durdurmak için daha fazla tedbir almaya devam edeceğiz. ABD tarafından uygulanan maksimum baskı şu an itibariyle artacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin yaptırımları kesinlikle uygulayacağımızı anlamaları gerekiyor.”

İran’ı zor günler bekliyor

ABD yönetiminin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, İran’a yönelik yaptırımlar yeniden uygulamaya konuldu ve petrol, bankacılık, ulaştırma sektörlerindeki diğer yaptırımlar Pazartesi günü itibariyle daha da sıkılaştırıldı.

Mnuchin, daha önce yaptığı bir açıklamada, Hazine Bakanlığı’nın İran’a daha önce benzeri görülmemiş bir mali baskı yaptığını ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini kökten değiştirene dek artan finansal izolasyon ve ekonomik durgunlukla karşı karşıya kalacağını ifade etmişti.

Açıklamada, yaptırımların 50 banka ve bunların yan kuruluşları ile birlikte 200’den fazla kişiyi ve nakliye sektöründeki bir gemiyi kapsadığı belirtilirken, aynı zamanda İran Havayolları ve 65’den fazla uçağın da hedef alındığı kaydedildi.

Washington, Ağustos ayında ilk yaptırım paketini yeniden uygulamaya koydu.

http://turkish.aawsat.com/2018/11/article55447820/ruhaniden-abdye-yaptirimlara-uymayacagiz-tehdidi