Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo’dan İslamabad ziyareti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün İslamabad’ı ziyaret etti ve Pakistan Başbakanı İmran Han, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi ve Pakistan Ordusu Komutanı General Kamar Cavid Bajva ile bir araya geldi. Washington’un terörle mücadele kapsamında Pakistanlılara yönelik 300 milyon dolarlık yardımı askıya alma kararından sonra herhangi bir sonuç sağlanmadı.

Pakistan ordusunun hükümetten Dışişleri Bakanlığı’nda resmi görüşmeler yapmasını ve Bakan Kureşi’nin Pompeo ve beraberindeki heyete İslamabad’ın Afganistan’daki terör savaşında uluslararası koalisyona katılımı nedeniyle yardımların kesilmesi konusundaki tutumunu açıklamasını istediği bildiriliyor. ABD heyeti, iki taraf arasındaki gerginliği gizleme konusunda kararlıydı. Pompeo, görüşmelerden duyduğu “rahatlığı” ifade eden açıklamalarda bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanı, hükümetinin tutumunu kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiğini ve hem bölgesel hem de Afganistan’la ilgili konuda Çin ve Rusya ile koalisyon imkanını ciddi olarak incelediğini söyledi. Bu, Amerikalılarla yaptığı toplantıda İmran Han’ın ima ettiği bir durumdu. Pakistan’ın askeri liderliği, ABD’ye casusluk yapmaktan tutuklu bulunan ve Pakistan’ın Abbottabad şehrinde 2011’de suikasta uğramasından önce Usame bin Ladin’in bulunduğu yeri açıklayan Pakistanlı Dr. Şekil Afridi hakkında ABD’nin konuşmasını ve herhangi bir talepte bulunmasını reddetti. ABD Dışişleri Bakanı, Pakistan Dışişleri Bakanlığı binasında gazetecilere, “Tutumumuz malum. Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin yeni komutanı General Scott Miller ve önceki komutanı General John Nicholson, Pakistan askeri liderliği ile yaptıkları konuşmalar sırasında tutumumuzu açıklamışlardı” ifadelerini kullandı. Pompeo öte yandan, Pakistan’ın hali hazırdaki tutumunun yansımaları ve Pakistan’a neler getirebileceği konusunda uyarıda bulundu.

General Nicholson, Pakistan’ın askeri karargahı olan Ravalpindi’ye yaptığı ziyaret sırasında Pakistan’daki teröristler olarak nitelendirdiği grupların ve “Hakkani şebekesi” nin kovuşturmaya tabi tutulmasını istemişti. Pakistan liderliği ise, Pakistan topraklarında bu grupların olmadığını vurgulayarak bunu reddetmişti. Afganistan’daki ABD güçlerinin ve Afganistan hükümetinin öncelikle “Pakistan Talibanı” nın Afganistan topraklarındaki faaliyetini durdurması gerektiğine dikkat çekmişti. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, Hindistan ve Afganistan ajanlarını, seçim kampanyası sırasında Pakistan’da yapılan ve bir grup adayın ölmesine neden olan bombalı saldırıların arkasında bulunmakla suçlamıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada Pompeo, ülkesinin Pakistan’ın tutumunda herhangi bir olumlu değişiklik ve Pakistan’daki terörist grupların kovuşturulması için herhangi bir Pakistan eylemi görmediğini söyledi.

İmran Han, Afganistan’daki barış sürecinde rol oynama isteğini dile getirdi. Önceden sporcu olmasının diğer görüşleri kabul etmesini ve hoşgörülü olmasını sağladığını belirtti ve şöyle dedi: “Barış süreci, Pakistan’ın çıkarları aleyhine olmamalı. Pakistan hükümeti, her zaman, Washington’un çıkarlarını sağlamaktan önce, kendi ülkesinin çıkarlarını sağlamak için çaba göstermeli.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndaki kaynaklara göre, ABD Pakistan’la olan ilişkilerinde eski politikasına ve “al ve iste” yöntemine geri döndü. Bu, Pakistan tarafından artık kabul edilmeyen ve Afganistan’daki ABD güçlerinin başarısızlığından sorumlu olmayan bir durum.

Pakistan kaynaklarının bildirdiğine göre ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan’ın Afgan uzlaşmasında olumlu bir rol oynaması ve Taliban ile Afgan hükümeti arasındaki müzakereler aracılığıyla barışçıl bir çözüme ulaşılması konusunda büyük bir istek gösterdi. Taliban’a Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümetiyle müzakere masasına oturmaya zorlamak için baskı uyguladı. Pakistan’ın eski Washington Büyükelçisi Şiri Rahman, Pompeo’nun ziyaretiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Washington, Afganistan’da “2 + 2” ile sınırlandırılan bir çözüm istiyor: Amerika, Pakistan, Afganistan ve Taliban hareketi, bugüne kadar başarısızlığa sahne oldu.”

Öte yandan Pakistan Başbakanı İmran Han ofisindeki kaynaklar ABD Dışişleri Bakanı’nın, Pakistan’ın ABD yönetiminin taleplerine verdiği yanıttan rahatsız olduğunu bildirdi. Pakistan Başbakanı İmran Han’ın, Pakistan ordusunun komutanı General Kamar Cavid Bajva ve bir grup Pakistanlı yetkilinin yanı sıra 17 üyeden oluşan ABD heyetinin yer aldığı toplantıda herhangi bir rahatlık belirtisi göstermediğini belirtti.