Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo’dan Kuzey Kore’ye: ABD yaptırımları devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’ye yönelik Amerikan yaptırımlarının, geniş çaplı nükleer silahsızlanma sağlanana kadar süreceğini belirtti.

Kuzey Kore’de iki gün süren yoğun görüşme trafiği yürüten Mike Pompeo, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaptığı açıklamada, ‘tam, kanıtlanabilir ve geri dönüşü olmayan nükleer silahsızlansızlanma sağlanana kadar Pyongyang’a yaptırımların devam edeceğine’ işaret etti.

Kuzey Kore’den talep edilenlerin ‘adil’ olduğu vurgusu

ABD’yi ‘çetelere benzer yöntemler kullanmakla’ suçlayan Kuzey Kore’ye de yanıt veren Pompeo, taleplerinin ‘adil’ olduğunu savundu.

Mike Pompeo, görüşmelerde kaydedilecek ilerlemenin tek başına yaptırımların gevşetilmesine gerekçe gösterilemeyeceğini de sözlerine ekledi. ABD’li Bakan, “Görüşmeler sırasında kaydedilen ilerleme bizi cesaretlendirse de, yalnızca Kuzey Kore rejiminin yumuşaması, yaptırımların kaldırılması için yeterli değil” ifadelerini kullandı.

“Nükleer silahsızlanmaya kadar yaptırımlar devam edecek”

Asıl istenilenin tüm silah çeşitlerini içeren ‘nükleer silahsızlanma’ olduğunu vurgulayan Pompeo, “Nihai, tam anlamıyla kanıtlanabilen nükleer silahsızlanmaya kadar yaptırımlar devam edecek” dedi. Bakan, Kuzey Korelilerin de kendilerini anladığını ve bu duruma karşı çıkmadığının altını çizdi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre, Japonya’nın başkenti Tokyo’da basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı, “Nükleer silahların tamamen imha edilmesiyle birlikte bir de doğrulama süreci gerçekleştirilecek. Başkan Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim, bu konuda anlaştı. Başkan Trump ve ben, barış çabalarının buna değer olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Tokyo’da Japon ve Güney Koreli mevkidaşları Taro Kono ve Kang Kyung-wha ile bir araya geldi. Pompeo ayrıca, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile de görüştü. Mike Pompeo, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, “Bu sabah Japonya Dışişleri Bakanı ile bölgesel istikrarın yapı taşı olan ABD-Japonya ittifakını gözden geçirmek ve Kuzey Kore’deki en güçlü baskıyı sürdürmek adına verimli bir toplantı gerçekleştirdik” yazdı.

Öte yandan Pompeo, Tokyo öncesinde gittiği Pyongyang’da, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yardımcısı Kim Yong-Chol’le, Cuma ve Cumartesi günleri 8 saatten uzun süren görüşmeler gerçekleştirdi. ABD’li Bakan, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan tamamen arındırılması adına sürdürdüğü temasları, ‘verimli’ olarak nitelendirdi. Pompeo, “Kimse bu anlaşmayı reddetmedi. Kuzey Koreliler de en az bizim kadar kararlı. Kuzey Kore lideri Kim ikna olmuş durumda. Bu sabah Başkan Trump ile konuştum. İyi niyetlere dayalı yapıcı görüşmelerimiz oldu” ifadelerini kullandı.

Kore Savaşı’nda ölen ABD askerlerinin kalıntılarının teslimi

Bununla birlikte Pompeo, her iki taraftan yetkililerin, 1950-1953 Kore Savaşı’nda ölen Amerikan askerlerinin kalıntılarının teslim edilmesini görüşmek üzere 12 Temmuz’da çalışma grubu ile bir araya geleceğini aktardı.

Bu arada Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kuzey Kore haber ajansı KCNA’ya yaptığı açıklamada, Washington’ı, Singapur Anlaşması’nın ruhunu ihlal etmekle suçladı. ABD’nin önerilerinin zirvenin ruhuna uygun olmadığını iddia eden yetkili, “Kuzey Kore’nin, ABD’nin ‘çete’ benzeri bir zihniyeti yansıtan talepleri kabul etmek zorunda kalacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz” ifadesini kullanmıştı.

ABD’li diplomatlar ise Kuzey Koreli yetkilinin söz konusu tepkisinin, Pyongyang’da dostluğun egemen olduğu iki günlük müzakerelerle çeliştiğini kaydetti.

12 Haziran zirvesinden bu yana Trump, Kore Savaşı’ndan bu yana ikiye bölünmüş olan Kore Yarımadası’ndaki barış beklentisi konusunda iyimserliğini ifade ederken, olası bir nükleer savaş riskinin de ortadan kaldırıldığına inanıyor.