Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pompeo’nun Çin ziyaretine karşılıklı suçlamalar damga vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pazartesi günü Pekin’de bir araya geldi. Pompeo ve Wang, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasıyla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Diplomatik selamlamanın yapıldığı ve iki ülke arasındaki işbirliği gerekliliğinin vurgulandığı Diaoyutai Devlet Misafirhanesi’ndeki toplanın başında yapılan açıklamalar alışılmadık derecede sert oldu.

“ABD, ikili ilişkilere gölge düşürdü”

Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang, Pompeo ile görüşmesi sırasında, ABD Çin ile ticaret anlaşmazlığı ve Tayvan sorununu sürekli olarak tırmandırırken, anlaşmazlığa son verilmesi gerektiğini söyledi. Wang yaptığı konuşmada, “ABD’nin adımları karşılıklı güveni olumsuz etkiledi ve ikili ilişkilerin üzerine gölge düşürdü. ABD, Çin ile çatışma ve zıtlaşma yönündeki yanlış yaklaşım yerine, kazan-kazan işbirliği yolunu izlemeli” diye konuştu. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yaptığı görüşme hakkında brifing veren Pompeo, “Çin’in eylemleriyle ilgili büyük endişelere sahibiz ve bunları ele alma fırsatı bulmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Pompeo, ABD’nin hala Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma çabaları konusunda Çin ile işbirliği yapmayı beklediğini belirterek, Pekin’in Pyongyang’ın en önemli müttefiki olduğunu söyledi. Pompeo “Bunu bekliyorum… Bu onların çok iyi bildiği, fark ettiği ve kabul ettiği çok önemli bir konu” diye konuştu.

Öte yandan Pompeo ve Wang, bu ay Pekin’de düzenlenmesi beklenen güvenlik diyaloğu için iptal talebinin hangi taraftan geldiği hususunda yaşadığı fikir anlaşmazlığı yaşadı.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’i ABD’de kasım ayında yapılacak 2018 ara seçiminde ABD Başkanı Donald Trump’ı zayıflatmak için ‘art niyetli çabalar’ sergilemek ve Güney Çin Denizi’nde pervasız askeri eylemlerde bulunmaya çalışmakla suçladı.