Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Porto Riko’da kasırga felaketinin ardından bilanço ağırlaşıyor: 36 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Porto Riko Eyaleti Acil Durum Afet Yönetim Kurumu Sözcülüğü, kablolu ve kablosuz iletişim hizmetinin adanın sadece yaklaşık yüzde 40’ında sağlanabildiği ve 3.4 milyon kişinin yarısının içme suyuna erişemediğini kaydetti.

Son 90 yılın en büyük doğal felaketiyle karşı karşıya kaldığı belirtilen Porto Riko’da halen temel ihtiyaçların karşılanmasında ciddi sorunlar yaşandığı ifade ediliyor.

FEMA, Porto Riko ve ABD Virgin Adaları’ndaki 800 çalışanın kasırganın etkilerini gidermek için Maria ve Irma kasırgaları sonucunda ciddi hasar gören Karayip’te çalışmalarına devam etiğini bildirdi.

Bilanço ağır..

Porto Riko valisi Ricky Rossello’nun kasırgada ölenlerin sayısının 36’ya yükseldiğini açıklamasının ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, hasarın tespiti için Porto Riko ve Saint Croix Adası’nı ziyaret etti.

Pence, bölge için daha fazla kaynağın gerekli olduğunu ve yaraları sarmanın uzun zaman alacağını bildiğini söyledi.

Belediye Başkanı Cruz ise halkın temel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı gerekçesiyle federal yönetimi suçladı.

ABD Başkanı Trump’tan yapılan açıklamada da Porto Riko’da halihazırda 10 bin federal işçinin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Çalışanlar için “harika iş çıkarıyorlar” ifadesini kullanan Trump “Elektrik, ulaşım ve telekomünikasyon alanında inanılmaz özveriyle çalışılıyor” dedi.