Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens Abdul Rahman 82 yaşında vefat etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Kraliyet Divanı, Prens Abdul Rahman bin Abdul Aziz el-Suud’un dün 86 yaşında vefat etmesiyle yasa boğuldu. Prens Abdul Rahman bin Abdul Aziz, dün toprağa verildi.
Suud eski Savunma Bakanı Yardımcısı, ülkesinde uzun süren siyasi hayatından sonra hastalıklarla boğuşuyordu.

Başta, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el Halife, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmet El-Cabir El-Sabah ve BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan, Bahreyn Başbakanı, Prens Salman bin Hamad El Halife, veliaht prens ve Başbakan yardımcısı gibi Arap liderler ve yöneticiler, Kral Salman bin Abdülaziz’i telefonla arayarak taziyelerini ilettiler.

Suudi Savunma Bakanı, Başbakan Yardımcısı veliaht Prens olan Muhammed Bin Salman bin Abdul Aziz’de, Prens Abdul Rahman bin Abdul Aziz el-Suud’un vefatı üzerine gelen taziyeleri kabul etti.

Vefat eden Prens Abdul Rahman, Suudi Arabistan Krallığı’nın kurucusu Abdulaziz El-Suud’un 16. Oğlu ve eşi prenses Bint Ahmed El-Sudairy’den olan 7 oğlundan üçüncüsüydü.
Prens 1931 yılında, önceden Hicaz ve Nejd Krallığı, sonradan ismi Suudi Arabistan Krallığı olarak değişen ülkede, Riyad’da doğdu. Prens Bin-Abdul Aziz, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde lise eğitiminin yanısıra, askeri okullara katılmak isteyen öğrenciler için özel program uygulayan bir okula gitti. Sonrasında, San Diego’daki askeri okula katıldı. Kaliforniya Üniversitesi İktisat Fakültesi’den ekonomi alanında lisans diploması aldı.

Prens, 1983 yılında siyaset hayatına başladı. Havacılık ve Savunma Bakanı Yardımcısı oldu. Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgelerindeki askeri üsleri kontrol etmek için, özellikle tatil günlerinde gerçekleştirdiği ziyaretleriyle tanınıyordu. Prens, 2011 yılına kadar Savunma Bakan Yardımcısı olarak hizmet verdi.