Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens Halid bin Selman: Yemen’i Husilerden kurtarmak gerek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın Yemenli kardeşlerini desteklemek amacıyla insani yardım çabalarının en ön saflarında yer almaya devam edeceğini belirtirken en kısa sürede Yemen’i Husi milislerin pençesinden kurtarılması gerektiğini ifade etti.

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Prens Halid, Suudi Arabistan’ın, Yemen halkına yönelik 1,5 milyar dolarlık yardım çabaları ile Birleşmiş Milletler (BM) tarihindeki en büyük desteği sağladığını belirterek, bunun Suudi Arabistan’ın Yemen halkının çektiği acıları ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma olduğunu dile getirdi.

“Husiler, Yemen ve Hudeyde’den geri çekilmeli”

Şarku’l Avsatın edindiği bilgiye göre, Büyükelçi, Yemen ve Hudeyde’de yaşanan insani duruma en etkili çözümün, Husi milislerin BMGK’nın 2216 sayılı kararına bağlı kalarak işgal altındaki tüm şehirlerden koşulsuz olarak geri çekilmesi ve bu şehirlerin meşru hükümete teslim edilmesi olduğuna dikkat çekti.

Masada kritik seçenek

Eski BM Yemen elçisinin, Hudeyde’nin kontrolünü BM’ye devretmek için bir plan önerdiğini fakat bu planın meşru Yemen hükümeti ile Arap Koalisyonu tarafından kabul edilmesine rağmen, İran destekli Husi milisler tarafından engellendiğini söyleyen Büyükelçi, bu seçeneğin hala masada olduğunu belirtti.

Hudeyde limanı Husi milisler için kilit öneme sahip

Husi milislerin Hudeyde limanı ile ilgili devam eden anlaşmazlığın, limanı yağma yoluyla gelirlerini arttırmanın yanı sıra Yemen ve komşu ülkelere yönelik askeri saldırılarını finanse etme için kullanmalarından kaynaklandığının altını çizen Suudi Büyükelçi, Husi milislerin, İran’ın balistik füzeleri de dahil olmak üzere kaçak silahların giriş noktası olarak Hudeyde limanından faydalandıklarını da vurguladı.

“Hiçbir ulus böyle bir tehdidi kabul etmez”

Husilerin bugüne kadar Suudi Arabistan topraklarındaki sivil yerleşim bölgelerine karşı 150 balistik füze fırlattığını açıklayan Prens Halid, İran tarafından desteklenen bu pervasız saldırganlığın, Husilerin kötü niyetlerinin bir kanıtı olduğunu, hiçbir ulusun kendi toprakları ve sınırlarına yönelik böyle bir tehdidi kabul edemeyeceğini kaydetti.

Büyükelçi’den Hudeyde ve Husi vurgusu

Hudeyde’nin kurtuluşunun küresel ekonomi için çok önemli olan bölgedeki deniz güvenliğini artıracağını söyleyen Prens Halid, bu şehrin ve limanının, insani durumun sürdürülebilir ve etkili bir şekilde ele alınmasının yanında Yemen’e insani yardım malzemelerinin akışı ve dağıtımını kasıtlı olarak bozan Husi milislerinin kontrolünden kurtarmak gerektiğini de sözlerine ekledi.