Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens Türki el-Faysal: Suudi Arabistan’ın yargı sistemine herhangi bir dış müdahaleye izin vermeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi Başkanı Prens Turki el-Faysal, Suudi yetkililerin Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin gerçekleri ortaya çıkarmak için çok çalıştıklarını söyleyerek, tüm gerçeklerin yerel ve uluslararası kamuoyunun önünde masaya konacağını belirtti.

Suudi Arabistan’ın yargı sisteminin dürüst ve itibarlı olduğunu söyleyen el-Faysal, Suudi yetkililerin, çalışmalarına yönelik herhangi bir dış müdahaleye izin vermeyeceğini aktardı.

New York’ta, Uluslararası Barış Enstitüsü (IPI) adlı düşünce kuruluşunda konuşan, Suudi Arabistan’ın eski Washington Büyükelçisi ve eski İstihbarat Başkanı olan Prens el-Türki, geçtiğimiz ay meydana gelen ‘trajik olaya’ değinerek, Londra’da ve daha sonra da Washington’da birlikte çalıştığı Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine dair yorumda bulundu.

Prens Türki, “Aramızda iyi bir ilişki vardı. Kur’an, bir kişiyi haksız yere (kısas gerektiren bir sebep yokken) öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi olduğunu buyurur” diyerek, Suudi yetkililerinin Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin gerçekleri ortaya çıkarmak için çok çalıştıklarını söyledi.

Suudi yetkililerinin, Türk yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu kaydeden Prens Türki, “Yetkililerin söylediklerini yapmasını ve tüm gerçekleri masaya koymalarını bekliyorum” dedi.

Kral Selman’ın kendisiyle temasa geçerek, Kaşıkçı’nın ABD’deki ailesine kendisi adına başsağlığı dileğinde bulunmasını istediğini aktaran Prens Türki, Kral’ın bu talebi üzerine Kaşıkçı’nın büyük oğluyla tanıştığını ve kendisine başsağlığı dilediğini açıkladı.

“Suudi Arabistan, hiçbir dış müdahaleyi kabul etmeyecek”

Kaşıkçı davasıyla ilgili bağımsız soruşturma talepleriyle ilgili de değerlendirmede bulunan Türki, ülkesinin uluslararası bir soruşturmayı asla kabul etmeyeceğini söyleyerek, “Suudi Arabistan’ın iyi bir itibara sahip olan yargı sistemi, verimli çalışır ve işini yapar. Suudi Arabistan, bu sistemde hiçbir dış müdahale kabul etmeyecek” dedi.

Suudi Arabistan’ın, Ebu Garip Hapishanesi’nde CIA çalışanları tarafından gerçekleştirilen ihlal ve suistimallerden sonra ABD’nin hareket ettiği gibi adım attığını dile getiren Prens Türki, medyada yer alan haberlerin çoğunlukla ‘gerçeklere meydan okuduğunu’ vurguladı.

Suudi Arabistan’ın gerçeği gizlemeye çalışmadığının altını çizen el-Faysal, ortaya çıkacak olan nihai raporun olayın ne olduğunu tam olarak belirleyeceğini ve tahmin edilen tüm soruları cevaplayacağını da dile getirdi.

Suudi Arabistan BM’nin aktif üyesi

Prens Türki, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) kurucu üyesi olduğunu anımsatarak, “Suudi Arabistan sadece diplomatik çabalarda değil, aynı zamanda insani yardım çalışmalarında da aktif bir oyuncu oldu” dedi.

Prens Türki, Suudi Arabistan’ın, Birleşmiş Milletler’in (BM) faaliyetlerine maddi destek sağlayarak her zaman yapıcı olduğuna dikkat çekerek, aynı zamanda BM’deki Ortadoğu, küresel ilişkiler veya diğer konularla ilişkin tartışmaların da aktif bir üyesi olduğunu dile getirdi.

Ortadoğu’da yürütülen çabalar

İsrail ile Arap dünyasındaki barışı desteklemede Suudi Arabistan’ın büyük rolü olduğunu kaydeden Prens el-Türki, Suriye’de devam etmekte olan ihtilafın çözümünde de önemli bir rol oynadığını söyleyerek, Suudi Arabistan’ın, Suriye’de barışın tesis edilmesi için BM tarafından yürütülen çabalarda hala aktif bir üye olduğunu vurguladı.

Yemen’deki krizine değinen Prens Türki, 2012’de Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin, dönemin Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yerine yardımcısı Abdurrabbu Mansur Hadi’nin getirilmesi ve Yemen’de barış için bir yol haritasına umut olan diyalog girişimi için Yemen’deki farklı siyasi güçler arasında bir anlaşmaya varmada aktif rol oynadığını dile getirdi.

Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin, ABD ve İngiltere’den gelen ateşkes çağrılarını desteklediğini söyleyen Prens Türki, Yemen’de barış için belirlenen zaman çizelgesinin sonunda bir anlayışa ulaşılmasını umut ettiğini belirtti.

Yemen’e yönelik insani yardım konusunda değerlendirmede bulunan el-Faysal, Suudi Arabistan’ın insani yardım bağışçılarının en ön saflarında olduğuna dikkat çekti.

İran’ın devrimin ihracını öngören devrim felsefesi nedeniyle meydan okuduğunu belirten Prens Türki, “Humeyni, 1979’da iktidara geldiğinde, başarısının ana işareti, sadece İran Şahı’nın değil, aynı zamanda bölgedeki diğer bütün şahları devirmeyi başarmasıydı” diyerek, Irak, Suriye, Lübnan, Afganistan gibi ülkelerde, İran’ın sınırlarının ötesine geçme emellerini yansıtan İran’a bağlı güçlerin varlığına işaret etti.