Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens William, Rivlin’in barış mesajını Abbas’a iletecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Prens William, İsrail’e gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a verilen mesajı iletmek için bugün Ramallah’a gidecek. Prens, İsrail’deki protestolara rağmen İngiltere’nin Tel Aviv Büyükelçiliği ile temaslarını yarıda keserek işgal altındaki Filistin topraklarını ziyarette ısrar etti.

Cambridge Dükü Prens William, İsrail’i ziyaret etti. William, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak ile geçen pazartesi günü İsrail’e ulaştı. Bu, Kraliyet Ailesi’nden ilk resmi İsrail ziyareti oldu. Prens, İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin tarafından karşılandı. Levin, Prens’i Dünya Kupası’na katılan İngiltere Milli Futbol Takımı’nın başarısı dolayısıyla tebrik etti.

William, İsrail’e ilk ziyaretinde, 26 Haziran’da uzun ve yorucu bir gün geçirdi. Ziyaret kapsamında Nazi Soykırımı Müzesi Yad Vashem’i ziyaret etti. Ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Netanyahu, görüşme sırasında Prens’e “Tüm İsrail halkının kendisini sevdiğini” söyledi. Nazi soykırımında çok sayıda Yahudi’yi kurtaran Prensin büyükannesi Prenses Alice’e şükran belgesi hediye etti. Toplantıya ayrıca Prenses tarafından kurtarılan Yahudilerden olan İsrail vatandaşları Ansal Hâkimi ve Rachel Cohen de katıldı.

William-Rivlin görüşmesi

Prens William ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile de bir araya geldi. Rivlin görüşme sırasında Balfour Deklarasyonu ve İsrail’in kuruluşundaki rolünü övdü. İsrail Cumhurbaşkanı ayrıca İngiltere ve İsrail arasındaki işbirliği ve ticarete övgüde bulundu. Prens’ten Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a selamlarını iletmesini isteyen Reuven Rivlin, “İki halk arasında 120 yıldır devam eden trajediyi sonlandırmanın ilk adımı olacak güveni sağlamak için bir yol bulma zamanı geldi” dedi.

Görüşmenin ardından Tel Aviv’e geçen Prens William, Arap ve İsrailli Yahudiler arasında Peres Barış Merkezi tarafından organize edilen futbol müsabakasına katıldı. İngiltere Prensi, müsabakanın ardından Tel Aviv sahilinde yürüyüş yaptı, İsraillilerle sohbet etti. Prens William, Tel Aviv’in doğusundaki Ramat Gan’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde elçilik çalışanları ile de görüştü. Ardından İsrailli üst düzey isimlerin çağrısıyla 350 kişinin katıldığı bir törene katıldı. Prens günün sonunda dinlenmek için iki ülke arasındaki ilişkilerde yaralara sahne olan King David Oteli’ne gitti. Otel, 22 Temmuz 1946 tarihinde Siyonist yeraltı kuruluşu olan Irgun tarafından bombalı saldırıya maruz kalmıştı. Saldırıda 28’i İngiliz, 41’i Arap, 17’si Yahudi olmak üzere aralarında Ermeni, Rus, Yunan ve Mısırlıların da olduğu 91 kişi ölürken 45 kişi de yaralanmıştı. Otel, konaklamak için Kraliyet Sarayı ve İngiliz hükümeti tarafından sıkça tercih ediliyor.

Prens William yaptığı açıklamada mukaddes topraklara yönelik ziyaretine dair mutluluğunu dile getirdi. Prens, İsrail ve Filistin kültürünü anlamaya çalıştığını, bölge hakkında birçok şey öğrenmek ve iki tarafla da görüşmelerde bulunmak istediğini ifade etti.

William’ın Ramallah ziyareti

Prens’in ziyaret programına göre hükümetin 2011 yılı politikasına karşı kitlesel gösterilere tanık olan Tel Aviv’deki Rothschild Caddesi’nde İsrail vatandaşlarıyla tanışmak için bir gezi düzenleyecek. Ardından Ramallah’a geçecek Prens William burada da Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşecek. Mültecilerle ilgili bir etkinliğe katılacak. İngiltere Prensi, akşam saatlerinde de ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’ne gidecek.

Kensington Sarayı’ndan yapılan açıklamada Prens’in 28 Haziran’da “işgal altındaki Filistin topraklarını” da kapsayacak. Bu çerçevede Prens’in işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Zeytin Dağı’ndan başlayarak antik kentin tarihi ve coğrafyası hakkında kısa tur gerçekleştireceği belirtildi.