Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens William’dan İsrail ve Filistin topraklarına tarihi ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William, İngiliz kraliyet ailesinin İsrail’e ve Filistin topraklarına resmi bir ziyaret düzenleyen ilk üyesi olacak. Ziyaret, gelecek hafta Ürdün’den başlayacak.

Kensington Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Prens William’ın(36 yaşında) Amman’a yapacağı ziyarette Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah’la (23 yaşında) bir araya gelecek. Ürdün’de Suriyeli genç mültecilerle de bir araya gelecek olan William, Ürdün Kralı II. Abdullah’ın evinde kalacak. Ürdün kralı ve Kraliçesi Rania ile görüşme yapması ise planlanmadı. William’a aralarında herhangi bir bakanın bulunmadığı 10 kişilik bir heyet eşlik edecek.

Ziyaret, İsrail Devletinin kurulmasının 70. Yıldönümü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ve Kudüs’te ABD büyükelçiliği açmasından sonra bölgede oluşan hassas zamana denk geliyor.

Londra’daki eski İsrail Büyükelçisi Dror Zeigerman, konu ile ilgili Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Prens Charles ya da Kraliçeden defalarca bir ziyaret taleyap ettik. Ama isteğimiz reddedildi. Durumun kraliçe ya da prensle değil Dışişleri Bakanlığı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Fikirlerini neden değiştirdiklerini bilmiyorum, belki de zamanı geldi. Dışişleri Bakanlığı böyle bir ziyareti reddetmek için geçmişte hiçbir sebep olmadığını fark etmiş olabilir.”

Bu sözlere karşın Kensington’dan yapılan açıklamada şu ifadeye yer verildi; “Bu, normal bir ziyaret politik bir ziyaret değildir. Bu durum yurtdışındaki tüm kraliyet ziyaretleri için geçerlidir.”

Ziyaret programı sağcı politikacıların tepkisine yol açtı

Doğu Kudüs ziyaretinin programının paylaşıldığı resmi açıklamada Kudüs’ün “İşgal altındaki Filistin toprağı” olarak tanımlanması bazı İsrailli sağcı politikacıların şiddetli tepkisine yol açtı. Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığındaki Likud partisinden olan İsrail’in Kudüs İşleri Bakanı Ze’ev Elkin şunları yazdı: “Kudüs 3 bin yıldır İsrail’in başkenti… Bu konuya ilişkin ya da bu ziyarete dair açıklamadaki bir çarpıtma bunu değiştiremez.” Prens William ailesinden başka üyeler İsrail ve Doğu Kudüs’ü daha önce gayrı resmi olarak ziyaret etmişlerdi. Ancak İngiliz kraliyet ailesinin hiçbir üyesi İbrani Devletinin 1948’de kurulmasından bu yana İsrail’e resmi bir ziyarette bulunmamıştı. İngiliz kraliyet ailesinden İsrail’e olan resmi ziyaretin sonuncusu 2007’ye uzanıyor. Bu ziyareti Gloucester Dükü gerçekleştirmişti. 1998 yılında ise Kent Dükü İbrani Devletine resmi bir ziyarette bulunmuştu.

Prens William, Pazartesi gecesi Tel Aviv Uluslararası Havalimanı’na gelecek. İsrail Başbakanı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ayrı ayrı görüşme yapacak. İsrail’de Yad Vashem Holocaust Anıtı’nı ziyaret edip, çelenk koyacak. Daha sonra Netanyahu ile bir araya gelip ardından İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile evinde görüşecek.

Netanyahu, “Bu, tarihi bir ziyaret ve türünün ilk örneği. Büyük bir coşkuyla karşılanacak” dedi.

Prens William gelecek Çarşamba günü ise Ramallah’ta Filistin cumhurbaşkanıyla görüşecek ardından Filistinli genç mültecilerle bir araya gelecek.