Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prens William’ın Kudüs ziyareti tartışmalara neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli yetkililer Prens William’ın 8 gün sonra yapacağı Kudüs ziyareti hakkındaki rahatsızlıklarını dile getirerek, İsraillilerin Ağlama Duvarı olarak adlandırdıkları Burak Duvarı’nın bir kısmının işgal altındaki Filistin topraklarında olduğunu ifade etti.

Tarihi Ürdün ziyaretinden sonra bu ayın 25’inde Kudüs’e gidecek olan İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens William’ın bu ziyaret programı Tel Aviv ve diğer siyasi çevrelerde tartışmalara neden oldu.

Ziyaretin son günü netlik kazanmadı

İsrail, Prensin ziyareti kapsamında Doğu Kudüs’teki Batı Duvarı’nın da bulunmasından endişe duyuyor. Kudüs’teki İsrailli yetkililer Yediot Aharonot gazetesine yaptığı açıklamada, İngilizleri siyasi tanımlar nedeniyle Prens William’ın yapacağı ziyaretin son gününü açıklamadıklarını söyledi.

Prensin Mescidi Aksa, Batı Duvarı, Saint John Kilisesi ve Kutsal Kabir Kilisesi’ni ziyaret etmesi bekleniyor.

İsrail’den uyarı

İsrailli yetkililer bir kısmi Filistin topraklarında bulunan Burak Duvarı’nın ziyaret edilmesi durumunda İngiltere’ye sert tepki göstereceklerini belirterek, bunun ‘kırmızı çizgi’ olduğunu vurguladı.

Prens William’ın İsrail’e değil, Filistin yönetimini ziyaret kapsamında Kudüs’teki eski şehri ziyaret edeceği bildirildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığındaki kaynaklar, ziyaretin Kudüs’teki eski şehir bölgelerine yapılması kararına karşılık olarak, Yediot Aharonot gazetesine daha önce yaptığı açıklamada Doğu Kudüs’ün İsrail egemenliğinde olmadığını belirtmişti.

İlk ziyaret olacak

Kraliyet ailesinin ziyaret hakkında yaptığı açıklamada, Ürdün, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarının ziyaret kapsamında olacağı bildirilmişti. Prens William’ın bu ziyareti, Kraliyet ailesinin temsilcisi tarafından yapılacak ilk ziyaret olması açısından oldukça önemlidir.

Kraliyet Sarayı tarafından yayınlanan bildiride, siyasi olmayan bu resmi ziyaretin, diğer resmi ziyaretler gibi olacağı belirtildi.

Filistin tarafı ziyaretten memnun

Filistin ve İsrail bu ziyareti önemli ve tarihi olarak tanımlayarak, memnuniyetle karşıladı.

Filistin başkanlığı, Prensin, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın davetlisi olarak Filistin’i ziyaret edeceğini açıkladı. Başkanlık sözcüsü, ziyaretin ‘iki halk arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesine katkı sağlayacağını’ ifade ederek, İngiltere tahtının 2 numaralı varisi Prens William’ın yapacağı ziyaretin, iki ülke arasında dostluk bağı kurmak için önemli bir fırsat olacağını vurguladı.

İsrail’in davetlerini yıllardır reddettiler

İngiliz Kraliyet ailesi yıllar boyu İsrail’in resmi ziyaret davetlerini reddederken Prens Charles gibi bazı Kraliyet mensupları İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in cenaze törenine katılmak üzere, özel günlerde İsrail’i ziyaret etmişti.