Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Prof. Magdi Yakub, Paris’te onurlandırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın başkenti Paris, Onurlandırma Programı’nın kuruluşundan bu yana Arap yeteneklerini vurgulamak, Arap yaratıcılığına ışık tutmak, savaş ve kriz dönemlerindeki Arap dünyasının medeni yüzünü yansıtmak amacıyla bir kez daha toplantılara ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Tahkim Kurulu’na bağlı Onurlandırma Girişimi, Arap devletleri ve diğer ülkelerdeki yetenekli Arapları ödüllendirmeyi amaçlıyor. Bu yıl 14 kişiden oluşan heyetin belirlediği isim Kuveyt’ten. Ödül törenin ardından düzenlenen sempozyuma Suudi Topluluk Sporları Federasyonu Başkanı Prenses Rima bint Bender ve Nissan, Renault ve Mitsubishi’de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Carlos Ghosn da katıldı. Gazeteci Hala Gorani tarafından düzenlenen ‘Zor Zamanlarda Liderlik’ başlıklı sempozyumda konuların karşılaştığı zorluklar, yenilenmenin önündeki engeller ve yenilenmek için gerekli olan nitelikler ele alındı.

Onurlandırma Programı münasebetiyle ilaç ve insani yardım çalışmalarındaki büyük başarıları nedeniyle Mısırlı İngiliz Profesör Sir Magdi Yakub ödüllendirildi.

Sir Magdi Yakub, 16 Kasım 1935’te Mısır’da doğdu. Kahire Üniversitesi’nde ve Chicago’da okudu. Daha sonra 1962’de İngiltere’ye taşındı ve Londra’daki Chest Hastanesi’nde çalıştı. Harefield Hastanesi’nde 1969-2001 yılları arasında Kardiyotorasik cerrah olarak görev yaptı. 1992 yılından bu yana Bilimsel Araştırma ve Eğitim Müdürü olan Yakub, 1967’den beri kardiyak transfer cerrahisi tekniklerinin geliştirilmesi ile ilgileniyor.