Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Protesto krizine çözüm bulmak isteyen İbadi siyasi liderlerle görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta krize neden olan protesto gösterilerini sonlandırmak için çözüm arayışındaki Başbakan Haydar el-İbadi, siyasi blok temsilcileriyle bir araya geldi.

Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, göstericilerinin taleplerinin toplantılarla çözülemeyeceğini söyleyerek toplantıya katılmazken; diğer siyasi blok liderleri, gösterilerin anayasal bir hak olduğunu belirterek göstericilere destek verdiklerini dile getirdi.

İbadi’nin ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Siyasi blok liderleri, barışçıl gösteriler hakkında fikir beyan etmek ve vatandaşların meşru taleplerini değerlendirmek üzere toplanarak, kamu ve özel mülklerin yanında toprağımızı teröre karşı koruyan güvenlik güçlerine yönelik saldırıları kınadı.

Barışçıl gösterilen zaman ve mekanının belirtilerek yetkili kurumlardan izin alınması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, kamu hizmeti ve idari sorunlara yönelik acil çözümler sağlanması noktasında hükümet prosedürlerini takip edecek bir komite oluşturulması için siyasi güçlerin hızlı hareket etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Merkez ve güney illerinde hizmet eksikliğine karşı protestolar devam ederken, hükümet Bağdat’ın bazı mahallerinde polis konuşlandırarak gösteri düzenlenmesini engelledi.

Diyala polis şefi, güvenlik gerekçesiyle ildeki beş barışçıl gösterinin ikinci bir emre kadar ertelendiğini duyurdu.

Irak’ın güneyindeki petrol sahalarının yakınında düzenlenen gösteriler ikinci haftasında devam ederken, Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, Şarku’l Avsat’a açıklama yaparak Basra alanındaki petrol sahaları ile ülkedeki petrol ihracatının gösterilerden etkilenmediğini söyledi.