Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Protestocular Libya’da petrol sahası kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da hükümeti protesto etmek isteyen bir grup, petrol sahası kapattı. Hükümet tarafından işletilen Sirte petrol ve doğal gaz şirketi, protestocuların dün ülkenin doğusunda bulunan ve günde beş bin varil ham petrol üreten er-Rakube petrol sahasını kapattığını duyurdu.

Protestocular, yetkililerin hükümet hizmetlerini iyileştirmedikleri takdirde el-Marade bölgesindeki petrol sahaları ve boru hatlarını da kapatma tehdidinde bulundu.

Reuters’in haberine göre, er-Rakube petrol sahasını işleten Libya Ulusal Petrol Şirketi’ne (NOC) bağlı Sirte şirketinin sözcüsü, şirketin günlük 61 bin varil petrol üretiminin yaşanan hadise nedeniyle aksadığını belirtti.

Protestocu gençler yaptıkları açıklamada, hükümetten sağlık hizmetlerini iyileştirmesini ve el-Marade’yi diğer bölgeler ile bağlayacak yollar inşa ettirmesini isterken, aksi takdirde yaşadıkları bölgede petrol üretimini durduracaklarını söyledi.

Yetkililer ülkede bir grup gencin, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin görevden alınmasından beri kargaşa içinde olan Libya’da sık sık iş talebinde bulunduklarını belirtiyor.

El- Marade yakınlarında bulunan bir boru hattı, bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle Aralık ayından bu yana silahlı kişiler tarafından iki kez patlatıldı. 2016’da hükümet güçleri tarafından temizlenmeden önce bölgede çok sayıda DEAŞ üyesi bulunuyordu.