Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Protestocuların işgal güçleri karşısındaki silahları: Soğan, maske ve lastik… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

26 yaşındaki Nidal Ahmed dün sabah elinde 15 kilo yeşil soğan bulunan bir kapla Gazze’nin doğusundaki ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ çadırına gitti. Ardından işgal güçleri tarafından çadırdaki protestoculara yapılması beklenen baskına karşı koymalarına yardımcı olması için soğanları çadırdaki gençlere dağıtmaya başladı.

Gençlerin bir kısmı, perşembe günü çadıra getirilen boş su şişeleriyle el yapımı maske yapmıştı. Soğanlar, kısa birer ip bağlanan şişelere uygun olarak kesilip maskenin içine yerleştirildi.

Ahmed, Şarku’l Avsat’a, yaptığı açıklamada, el yapımı maskelerin işgal güçleri tarafından göstericilerin boğulmaları için atılan göz yaşartıcı gaz bombalarının dumanı yerine protestocuların soğan koklamaları amacı taşıdığını belirtti.

Ahmed bu basit fikrin duman solumamak için maskesinin içinde soğan koyan 10 yaşlarındaki Filistinli bir çocuğun fotoğrafından ilham aldığını söyledi.

Gençlerin İsrail’in baskı mekanizmasıyla mücadele etmek için birçok icat ettiğini ifade eden Ahmed, “Bu gençler, birçok durumda işgalin çok sayıda ölüm ve yaralanmalar yol açacak girişimlerini engellemede başarılı oldu” diye konuştu.

22 yaşındaki Halid Ebu Hasan da İsrail askerlerinin görüşünü engellemek için sınır boyunca yoğun bir şekilde tekerlek yakıldığını söyledi. Gençlerden birçoğunun güvenlik çitine ulaşabildiklerine ve dönmeden önce orada ciddi hasara yol açtıklarına işaret eden Ebu Hasan, diğer gençlerin askerlerin dikkatini yakarak çit sınırına attıkları tekerleklere çektiklerini belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ebu Hasan, halk direnişinde kullanılan bu basit araçların silahla donananmış olan İsrail askerlerinin gençleri adeta bir av haline getirerek kolaylıkla hedef almalarını engellemede geçersiz kılarak koşulları eşitlediğini söyledi. Lastiklerin yakılması sonucu ortaya çıkan dev siyah dumanların askerlerin ve keskin nişancıların görüşünü engellediğini belirtti. Gösterilerin 15 Mayıs Nakba Günü’ne kadar devam edeceğini belirten Ebu Hasan, işgalci İsrail güçlerinin her cuma günleri gerçekleştirdikleri saldırılar karşısında yeni direniş biçimleri ile karşılaşacağına işaret etti.

Dünkü protestolar sırasında bazı gençler İsrail askerlerine taş atmak için sapanlar yaptı. Bazıları eşeklerin üzerine İsrail bayrağı bağladı, çite yakın bayrakları da yaktı.