Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Protestolara rağmen Macron ve Philippe’nin popülaritesi arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa merkezli BVA Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları bugün yayınlanan ankete göre, ülkede yaşanan protestolar ve toplumdaki görüş ayrılıklarına rağmen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un popülaritesinde Nisan ayında yüzde 3’lük bir artış gözlemlendi. Başbakan Edouard Philippe’nin popülaritesi ise yüzde 2 oranında arttı.

Ankete katılanların yüzde 43’ünden olumlu görüş alan Macron’un popülaritesi, Şubat ayında düşerken, Mart ayında yeniden yükselişe geçti. Ancak Fransızların çoğunluğu (yüzde 54’ü) Macron’dan memnun değil.

Yapılan araştırmaya göre, Macron’un popülaritesi, 12 ve 15 Nisan’da verdiği iki röportajından sonra, sağcı Cumhuriyetçi Parti destekçileri arasında yüzde 14, Sosyalist Parti destekçileri arasında yüzde 9’luk bir artışla neredeyse tüm siyasi parti destekçileri arasında yükseldi.

Başbakan Edouard Philippe’ye yönelik destek ise yüzde 45’e yükselirken, destek vermeyenlerin oranı yüzde 51 olarak açıklandı.

Aşırı sağcı ‘Ulusal Cephe’ partisi lideri Marine Le Pen ise kendisine yönelik desteği yüzde 5 oranında artırarak yüzde 28’e çıkardı.

Yalnızca 18 yaş ve üzeri bin 11 kişinin katıldığı anket, 18-19 Nisan tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleşti.