Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Puigdemont: Pes etmeyeceğim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’nın talebiyle Almanya’da gözaltına alınan eski Katalan lider Carles Puigdemont, Twitter’dan bir mesaj yayınlayarak mücadelesinden vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Almanya’nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinin Neumünster kasabasındaki bir cezaevinde tutulan Katalonya Özerk Yönetimi’nin eski başkanı ve sürgündeki siyasi lideri Carles Puigdemont, gözaltına alındığından bu yana ilk kez bugün Twitter’da bir mesaj yayınladı.

Katalan lider, “Şunu herkes için netleştirelim: ‘Vatanın birliği için’ vazgeçmeyeceğim, istifa etmeyeceğim, seçimi kaybetmişlerin gayrimeşru eylemleri ya da hukuk düzenini ve adaleti terk etme pahasına keyfi davrananlar karşısında geri adım atmayacağım” ifadesini kullandı.

Tutuklular, Skype üzerinden iletişim kurabilyor

Puigdemont’un tutukluluk koşulları itibarıyla internet ve dolayısıyla Twitter erişimi bulunmuyor. Alman haber ajansı DPA’ya göre cezaevi kuralları tutukluların Skype üzerinden iletişim kurmasına olanak tanıyor ancak söz konusu görüşmeler cezaevi personelinin gözetimi altında gerçekleşebiliyor.

Dolayısıyla Puigdemont’un sosyal medya hesaplarının tutukluluk süreci boyunca yardımcıları tarafından kontrol edildiği tahmin ediliyor.

Cezaevi müdürü Yvonne Radetzki, DPA’ya yaptığı açıklamada, Katalan liderin normal bir binada kaldığını ve herhangi bir şekilde ‘özel muamele’ görmediğini belirtti.

Katalonya’nın eski lideri Puigdemont, geçen Pazar günü Danimarka’dan Almanya’ya giriş yaptığı sırada yakalanmış ve İspanya’nın yakalama emri üzerine tutuklanmıştı.

Referandumdan sonra Puigdemont kaçtı

Puigdemont, Ekim 2017’de Madrid yönetimi tarafından anayasaya aykırı olarak değerlendirilen bağımsızlık referandumunun ardından İspanya’dan ayrılarak Belçika’ya geçmişti.

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin ‘ayaklanma, devlete itaatsizlik, (referandumla ilgili çalışmalar üzerinden) zimmetine para geçirmekten’ yargılanmasına karar verdiği Katalan liderlerden olan Puigdemont, İspanya’ya iade edilirse tutuklanacak ve dava başlayana dek de hapiste tutulacak.

Katalan liderler bu suçlamalardan mahkum edilirse 30 yıla kadar hapis cezası alabilecek. Alman yasalarına göre resmi iade talepleri ile ilgili olarak 60 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor.