Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Puigdemont’a şartlı tahliye | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya’da Schleswig-Holstein Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin hakkında şartlı tahliye kararı verdiği eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont kefaletle serbest bırakıldı.

25 Mart’ta Danimarka’dan Almanya’ya giriş yaptığı sırada gözaltına alınan ve 10 gündür gözaltında tutulan Puigdemont, bugün saat 14.00’da Neumünster Cezaevi’nden tahliye edildi.

“Yıllar boyunca diyalog çağrısında bulunduk ama sadece şiddet ve baskı ile karşılaştık”

Cezaevinin önünde kısa bir konuşma yapan Puigdemont, “Yardım ve dayanışmanız için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Çok teşekkürler” derken, gazetelere yaptığı açıklamada ise “Yıllar boyunca diyalog çağrısında bulunduk ama sadece şiddet ve baskı ile karşılaştık” ifadelerini kullandı.

İspanya hükümetinin Katalan yönetiminin talepleri konusunda siyasi görüşmelere başlaması çağrısında bulunarak, “Diyalog zamanı geldi” diyen Puigdemont, İspanya’da tutuklu bulunan bütün arkadaşlarının derhal serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

Schleswig-Holstein Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada da Puigdemont’un 75 bin avro kefalet ödediği ve Almanya’da kalacağı yeri bildirdiği kaydedildi.

Puigdemont, 25 Mart’ta Danimarka’dan Almanya’ya giriş yaptığı sırada, A7 otoyolu üzerinde gözaltına alınmış ve Neumünster Cezaevi’ne konulmuştu. Yerel mahkeme de Puigdemont’un kimlik tespitinin ardından tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Schleswig-Holstein Başsavcılığı da Puigdemont’un iade edilmesi talebiyle mahkemeye dilekçe sunmuştu.

İspanya Yüksek Mahkemesi, getiğimiz ay Puigdemont ve firari 4 siyasetçi hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarmıştı.