Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Puigdemont’dan Madrid’in kararına barışçıl itiraz çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dün İspanya hükümeti tarafından görevinden alınan Özerk Katalonya Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont Cuma günü Katalonya Parlamentosu’nun bağımsızlık ilan etmesine karşı Madrid yönetiminin attığı adımlar üzerine halka hitap etti.

Puigdemont, tüm Katalan halkını, Katalonya’yı Madrid vesayeti altına sokan İspanyol Anayasası’nın 155. maddesinin uygulanmasına karşı “demokratik bir şekilde” itiraz etmeye çağırdı.

Konuşmada “bugüne kadar elde edilmiş olan zaferleri savunmanın en iyi yolunun Anayasa’nın 155. maddesinin uygulanmasına karşı demokratik bir itiraz olduğu konusunda inancım tam ” ifadelerini kullanan Puigdemont, “bağımsızlık ve özgürlük çalışmalarına devam edeceklerini” söyledi

Öte yandan Madrid yönetimi, İspanya Başbakan yardımcısı Soraya Sáenz de Santamaría’yı Madrid merkezi ile Katalonya özerk yönetimi arasında koordinasyon sağlaması için Katalonya’dan sorumlu Bakan ilan etti.

Bölgeyi kontrol etmek, Madrid tarafından ilga edilen özerk hükümetin bütün görevlerini teslim almak, siyaset ve medya üzerinde kontrol sağlamak Santamaria’nın en önemli görevleri arasında yer alıyor.

Aynı şekilde Madrid’teki merkezi hükümet Katalonya’daki bölgesel polis başkomiserliğini teftiş etmek üzere üst düzey bir polis görevlendirmişti. Teftişten sonra polis müdür uzaklaştırılmıştı.

İspanya İçişleri Bakanlığı’ndan nakledildiğine göre polis gücü Mossos d’Esquadra’nın başında olan Josep Luis Trapero görevden alınarak yerine Veran Lopez tayin edildi. Veran Lopez “isyancı”lardan destek gören Trapero’dan sonra Katalonya Polis teşkilatının ikinci adamı sayılıyordu.

İspanya La Pais gazetesi şu an İspanya yargısının Puigdemont’un özellikle görevden alınmasından sonra İspanyol Ceza Mahkemesince ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırılması ve tutuklanması ile ilgili olarak faaliyetlerinin izlendiğini ifade etti.

Öte yandan Katalonya basını Barcelona’da Madrid Parlamentosunun yeni görevliler atamasından sonra Katalonya’da paralel bir parlamento oluşması ihtimalinin olduğuna, Katalonya bölgesi liderlerinin Katalonya devletini kurmak için paralel bir yapı inşa ettiklerine dikkati çektiler.

Katalonya’da bağımsızlık yanlılarının bu ikili durum sonrasında kitlesel gösteriler düzenlemelerinin şiddet olaylarına yol açmasından endişe ediliyor. ,

Vatikan bölünmeye karşı

Vatikan resmi tepkisini Papa Francis’in korkularından biri Avrupa’nın bölünmesi olduğunu söyleyerek dile getirdi. Dışişleri Bakanı ve Vatikan ikinci lideri olan Kardinal Pietro Barrolin Roma’daki Avrupa Katolik Piskoposluklar Birliği’nin düzenlediği toplantıda İspanya’daki durumun ve onun öncesindeki olan İngiltere referandumunun, Avrupa odaklı geniş bir inceleme çalışma yapılması konusunda acil bir şekilde ihtiyaç ortaya koyduğunu söyledi.

İspanyol Katolik dergisi Papa’nın İspanya Büyükelçisi’ne Vatikan’ın Katalonya’nın bağımsızlığına karşı olduğunu söylediğini iddia etse de Papa bu konu hakkında herhangi bir yorum yapmadı.

Papa, 2014’te Barcelona merkezli La Panguardia gazetesine “bütün ulusal bölünmelerden” endişe duyduğunu söylemişti ve bölünme talebinin her açıdan ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

AB de tepkili

AB ve Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı David McAllister, Katalonya’nın ayrılmasıyla ile ilgili olarak İspanya’da devam eden çatışmalar konusunda AB’nin arabuluculuk yapmaktan yeniden uzaklaştırıldığını söyledi

McAllister, yaptığı açıklamalarda “iki taraf da talep ettiği takdirde arabuluculuğunu düşünmek mümkün ancak İspanya hükümeti şu ana kadar kesin bir şekilde uzaklaştı ve AB durumu izliyor dedi.

AB müdahalesi olduğunda gelecekte oluşacak durum geçmişte kuzey İtalya’daki Korsika ve Flandre adalarında olduğu gibi olacaktır. Bu duruma AB’nin başka türlü bir çözüm ve önem atfetmesi mümkün değildir. AP parlamentosu iyesi AB’nin merkezi hükümetlerle üye devletlerin bölgesel hükümetleri arasındaki iç çatışmaların üst gözlemcisi değildir.

Öte yandan İspanyol gazetesi El Pais, İspanyol istihbarat kaynakları, Güney Osetya bölücü lider Dimitri Mediwev’in geçen hafta Barcelona’ya yaptığı ziyarete dikkat çekerek, Rusya’yı Barcelona’daki Güney Osetya temsilci bürosu açarak bölgesel bağımsızlığı sağlamaya çalışmakla suçladı.

Rus yetkililerin Avrupa’daki diğer ayrılıkçı bölgeleri ziyaret ettikleri ve Katalan ya da Güney Osetya yetkilileri tarafından bu ziyaretlerin onaylanmadığı da ifadeye değer bir husus.

155. Madde Uygulamaları

– İspanyol Resmi Gazetesi, Katalan hükümetinin dağılması ve Bölge Başkanının görevden alınması da dahil olmak üzere çeşitli kararlar yayınladı.

-İspanya Başbakanı Soraya Sáenz de Santamaría bölgenin görevlerini üstlenecek ve merkezi hükümet ile özerk yönetim arasındaki koordinasyon için vekillik yapacak.

-Katalonya Polis teşkilatı Mossos d’Esquadra’nın başında olan Müdür Josep Lluis Trapero görevden alınarak yerine Veran Lopez tayin edilecek

– Tüm dünyadaki Katalan Temsilcilik Ofisleri İspanya Dışişleri Bakanlığı’na teslim edilecek

-İspanyol mahkemesi, özerk hükümet liderlerinin hareketlerini izleyecek ve Rakhoy hükümeti Katalonya’daki Temel Haklar Özel Komisyonu’nu kaldıracak.