Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Puigdemont’tan bağımsızlık referandumu mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’nın talebiyle Almanya’da gözaltına alınan eski Katalan lider Carles Puigdemont, Twitter’dan yeni bir mesaj yayınladı.

55 yaşındaki Puigdemont, bugün, Twitter ve Instagram’dan paylaştığı mesajında, 1 Ekim 2017’de gerçekleştirilen Katalan bağımsızlık referandumunun yeni bir dönem için başlangıç olduğunu ve geri adım atmayacaklarını belirtti.

“Onlar tutuklu fakat ruhları özgür”

Puigdemont, tutuklu olan devrik bölgesel hükümet üyeleri için, “Onlar tutuklu fakat ruhları özgür” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinin Neumünster kasabasındaki bir cezaevinde tutulan Puigdemont, gözaltına alındığından bu yana ilk kez dün, Twitter’da bir mesaj yayınlamıştı.

Puigdemont, dün yayınladığı mesajda, “Şunu herkes için netleştirelim: ‘Vatanın birliği için’ vazgeçmeyeceğim, istifa etmeyeceğim. Seçimi kaybetmişlerin gayrimeşru eylemleri ya da hukuk düzenini ve adaleti terk etme pahasına keyfi davrananlar karşısında geri adım atmayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Madrid hükümeti, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen, sonucunda bağımsızlık kararı çıkan ve yargı tarafında geçersiz sayılan referandumun ardından Katalonya’daki bölgesel yönetimi fesh etmiş, yönetimi Madrid hükümeti devralmıştı.

Ancak ayrılıkçı partiler, geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen yeni seçimlerde koltukların çoğunluğunu elde etmeyi başarmıştı.

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin ‘ayaklanma, devlete itaatsizlik, (referandumla ilgili çalışmalar üzerinden) zimmetine para geçirmekten’ yargılanmasına karar verdiği Katalan liderlerden olan Puigdemont, İspanya’ya iade edildiği takdirde tutuklanacak ve dava başlayana dek de hapiste tutulacak.

Alman yetkililer Puigdemont’un tutukluluk koşulları itibarıyla internet erişimi bulunmadığını belirtti. Alman haber ajansı DPA’ya göre cezaevi kuralları tutukluların Skype üzerinden iletişim kurmasına olanak tanıyor ancak söz konusu görüşmeler cezaevi personelinin gözetimi altında gerçekleşebiliyor.