Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pürüzsüz bir cilt için doğal maske önerileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cildinizi soydurmaya yarayan piyasadaki ürünler içinde, cildinizde kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilecek sert kimyasallar ve bilinmeyen diğer bir takım maddeler buldururlar. Ancak bununla birlikte evde peeling yapmanızı sağlayan maskeler yapmak kolay, basit ve eğlencelidir.

Cildiniz için birçok fayda sağlarken, soğuk kış günlerinde daha genç ve taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Peki cilt dostu peelingler hangileridir? Nasıl hazırlanırlar? ‘Sayidaty.net’ sizin için bu soruların yanıtlarını aşağıda veriyor.

Karbonatlı maske:

Karbonat, cildin soyulmasını sağlayan en doğal maddelerden biridir. Ciltte birikmiş kir ve yağı söküp atmanıza yardımcı olur. Cildinizin iyi bir şekilde soyulmasını sağlamak için maskenizin içerisine karbonat koyun. Bu maskeyi haftada bir veya kış mevsiminde iseniz iki kez cildinize uygulayabilirsiniz. Ovarak cildinize uyguladığınız maskeyi yüzünüzde birkaç dakika kurumaya bırakın. Daha sonra maskeyi nazikçe ovarak cildinizi temizleyin. Taptaze ve canlı bir cildin tadını çıkarmak için yüzünüzü iyice durulayın. Bu maskeyi malzemelerini iki katına çıkararak, vücudunuzda da peeling yapmak için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Şekerli maske:

Şeker, peeling işleminde kullanılan en iyi malzemelerden biridir. Bu nedenle ticari ürünlerin üretiminde de yaygın olarak kullanılır. Cilt soyma işleminde şekerden yararlanmak için bir çorba kaşığı şekeri, yarım çorba kaşığı bal ile karıştırıp içerisine birkaç damla limon suyunu ilave edin. Hazırladığınız karşımı yüzünüze 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle uygulayın. Bu masaj cildinizdeki kan damarlarını harekete geçirecek. Böylece kolajen üretimi arttırılan cildiniz tazelenirken gençleşecektir.

Kahveli maske:

Kahve içeriğindeki, cildin kolajen (hayvanların et, deri, kemik, tendon gibi kısımlarından elde edilebilen bir çeşit proteindir) üretimini artıran ve doğal bir tonik olan kafeik asit bakımından zengindir. Bir çorba kaşığı kahveyi bir çorba kaşığı zeytinyağı veya su ile karıştırın. Zeytinyağı cilt soydurma işlemi sırasında daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacağı için en iyisi zeytinyağı kullanmaktır. Elde ettiğiniz karşımı cildinize masaj yaparak iyice yedirin. Ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın. Cildinizin güzelleştiğini ve gençleştiğini anında fark edeceksiniz.

Yulaf unlu maske:

Yulaf unu, deride biriken kirlerin temizlenmesi için aktif olan doğal bir maddedir. Aynı zamanda cildi besler, nemlendirir ve kızarıklığını azaltır. 1 çorba kaşığı yulaf ununu, 1/4 çay kaşığı tuz ve biraz su ile karıştırıp, cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Maskeyi cildinizde 5-10 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi durulayın.