Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: 2014’te Soçi’ye kaçırılmak istenen uçağın vurulması emrini verdim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘Putin’ adını taşıyan yeni bir belgesel filmde, 2014 yılında bir yolcunun üzerinde bomba bulunduğu ve Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılış törenini hedef alacağı bildirilen Pegasus Havayolları’na ait bir yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdiğini açıkladı.

Rusya’da sosyal medyada yayınlanan iki saatlik belgeselde, gazeteci Andrey Kondraşov’a açıklamada bulunan Putin, 7 Şubat 2014’te Soçi Olimpiyatları’nın güvenliğinden sorumlu yetkililerden kendisine telefon geldiğini söyleyerek, “Bana, Ukrayna’dan İstanbul’a gitmekte olan bir yolcu uçağının kaçırıldığı ve hava korsanının Soçi’ye inmek istediği söylendi” dedi.

Belgeselde konuşan gazeteci Kondraşov da Pegasus Havayolları’na ait Harkov-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçaktaki bir yolcunun üzerinde bomba olduğu ve 110 yolcu taşıyan uçağın, açılış törenini izlemek için stadyumda bulunan 40 binden fazla kişiyi hedef almak için istikametini Soçi’ye çevirdiği haberlerinin geldiğini dile getirdi.

”Onlara plana göre hareket etmelerini söyledim”

Putin, uçağın kaçırıldığı haberi kendisine geldikten sonra acil durum prosedürünün yerine getirilmesi talimatı verdiğini, bunun da uçağın düşürülmesi anlamına geldiğini belirtti. “Onlara plana göre hareket etmelerini söyledim” dedi.

Olaydan birkaç dakika sonra söz konusu yolcunun sarhoş olduğu ve uçağın Türkiye’ye gittiğine dair bir başka bir telefon aldığını ifade eden Putin, uçağın kaçırılma haberinin doğru olmadığının anlaşılmasından kısa bir süre sonra Soçi Olimpiyatları’nın açılış törenine katıldığını kaydetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da Putin’in belgeselde yer alan ifadelerini teyit etti.