Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: ABD güçleri, Rus-Amerikan ilişkilerini bozmaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Donald Trump ile gerçekleştirdiği zirvenin ardından perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD güçlerini “Rus-Amerikan ilişkilerini bozmaya çalışmakla” itham etti.

Moskova tarafından reddedilen 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği suçlamaları, Trump’ı zor durumda bırakırken ABD’de tartışmalara sebep oldu.

Putin’den ABD’ye eleştiri

Buna karşılık Putin, Moskova’da Rus büyükelçilerine yaptığı bir konuşmada, “ABD’de, kendi talep ve arzuları çerçevesinde Rus-Amerikan ilişkilerini kolayca feda etmeye istekli güçler olduğunu görüyoruz. Bu güçler, müttefiklerinin çıkarlarını ve hatta özel güvencelerini feda etmeye hazırlar” ifadelerini kullandı.

Putin, 2021’de sona erecek olan ABD ile Rusya arasındaki nükleer silahların azaltılması anlaşmasına da değinerek, “Eğer anlaşmanın uzatılması için hemen bugün çalışmalara başlamazsak, anlaşma bir buçuk yıl sonra sona erecek ve artık geçerli olmayacak” dedi.

Putin’den görüşme hakkında açıklama

“Bütün bunlara rağmen Rusya, eşitlik ve karşılıklı çıkarlar temelinde ABD ile temasları güçlendirmeye açık” diyen Putin, “ABD’deki güçlerin partilerinin çıkarlarını ulusal çıkarlardan daha önemli gördüğüne şahit oluyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Putin ayrıca, olumlu ve yeni bir gündeme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmemizde bunun hakkında konuştuk” dedi.

Putin, bütün dünyanın buna ihtiyacı olduğunu belirterek, “En büyük iki nükleer güç olarak stratejik istikrar ve güvenlik alanında özel bir yükümlülüğümüz var” açıklamasında bulundu.

“Çok iyi anlaştık”

Trump ile yaptığı görüşmelerin “çok başarılı ve çok verimli” olduğunu düşünen Rusya lideri, çarşamba sabahı Trump tarafından yayınlanan bir mesaja, “Çok iyi anlaştık. Bu durum, içleri nefretle dolu pek çok kişiyi gerçekten rahatsız etti. Bir boks maçı görmek istediler” karşılığını verdi.

Trump ise bugün Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “Rusya ile yapılan zirve, yalan haberler yapan gerçek halk düşmanları hariç, büyük bir başarı elde. İkinci toplantımızı heyecanla bekliyoruz. Böylece konuştuğumuz bazı şeyleri uygulamaya başlayabiliriz” dedi.

Özel görüşme merak konusu oldu

Öte yandan Putin’in danışmanlarının yokluğunda, Trump ile iki saate yakın özel bir toplantı yapması, pek çok spekülasyona sebep oldu. Bazı ABD’li senatör, görüşmede neler konuşulduğunu öğrenmek için Trump’ın tercümanını sorgulamak istediler.