Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: ABD seçimleri ile ilgilenmiyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 2016 yılında düzenlenen ABD başkanlık beçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla kesinlikle ilgilenmediğini belirterek, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale edilmesiyle herhangi bir ilişkisinin olmadığını vurguladı.

NBC televizyonuna, dün (Cuma) verdiği röportajda, ABD yönetimine hitap eden Putin, “Ben dahil Rusya hükümetinin ABD seçimlerine müdahale edilmesine izin verdiğimizi neden kararlaştırdınız” diye sordu.

ABD’de seçimlere müdahale soruşturmasını yürüten Savcı Robert Mueller, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasını yürüten bazı isimlerin seçimlere müdahale edenlerle işbirliği içinde olma ihtimali üzerine çalışıyor.

3 Rus şirketine soruşturma

Mueller, geçtiğimiz Şubat ayında, aralarında Putin’e yakın isimlerin de bulunduğu 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus şirketine, ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump’ı desteklemek ve Hillary Clinton’a karşı propaganda yürütmek üzere Trump’ın seçim kampanyası yetkilileriyle ortak çalışma suçlaması yöneltmişti.

NBC televizyonuna verdiği röportajda, “Bu işi yapanların Rus olmasının ne anlamı var?” diye soran Putin, “146 milyon Rus vatandaşı var. Söz konusu bu kişilerin ne yaptığıyla ilgilenmiyorum onlar Rusya’nın menfaatlerine aykırı hareket etmişler” şeklinde konuştu.

“Belge gönderin biz de bu belgelere göz atalım”

Putin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz mi ABD’ye yaptırım uyguluyoruz? Aksine onlar bize karşı yaptırımlar uyguluyorlar. Bizim Rusya yasalarını çiğnemeyen herhangi bir kişiyi yargılamamız mümkün değil. Bize en azından bir belge ya da bir resmi talep gönderin biz de bu belgelere göz atalım.”

“Bu durum size de saçma gelmiyor mu?”

ABD İstihbarat Servisi, Rusların seçim çalışmalarına müdahalesini kınarken, Başkan Trump ise Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği yönündeki iddiaları yalanlıyor.

Putin ise bu konuya temas ettiği röportajında, şunları söyledi; “Binlerce kilometre uzaktaki Rusya’nın ABD’deki seçimlere etki ettiğine kim inanabilir? Bu durum size de saçma gelmiyor mu? Bizim ABD seçimlerine müdahale gibi bir amacımız ve bu müdahaleden elde edebileceğimiz bir kazancımız yok. Bunun için herhangi bir sebep de yok.”