Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, ABD ulusal güvenlik stratejisini ‘düşmanca’ olarak nitelendirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın egemenliğini ve özellikle sınırlarını korumak için “yeni nesil” askeri personel yetiştirilmesi gerektiğini duyurdu. Bu alanda lider konuma gelinmesi gerektiğini kaydetti.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Putin, üst düzey ordu komutanları ile yaptığı toplantıda “Rusya, yeni bir askeri birlik oluşturmada önde gelen ülkeler arasında yer almalı ve hatta bazı açılardan mutlaka lider olmalıdır. Bu egemenliğimizi sağlamak için çok önemli bir adım olacaktır” açıklamalarında bulundu.

Putin, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisinin “düşmanca” olduğunu söyledi, özellikle NATO’nun ve ABD’nin Avrupa’daki varlığını güçlendirme çabalarını kınadı. Rusya Devlet Başkanı, askeri yetkililerle yaptığı görüşmede şu ifadeleri kullandı:

“Eğer diplomatik bir dil ile konuşacaksak olursak, ABD’nin bu savunma stratejisi şüphesiz saldırgan bir nitelik taşıyor. Ama askeri dil ile konuşacak olursak kesinlikle düşmanca olarak tanımlayabilirim. Bu görüşlerim somut adımlar ve yapılan finansmanlarla destekleniyor.”

AFP’nin haberinde Putin’in açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

“Anti-füze sistemleri, orta menzilli füze sistemlerine dönüştürülebilir. Biz, bu tür potansiyel tehditlere uygun şekilde cevap verme hakkına sahibiz. Rusya’nın nükleer kapasitesi diğer nükleerler güçlere yönelik caydırıcılık sağlayacak seviyededir.”

Fransız Haber Ajansı, Beyaz Saray’ın pazartesi günü yayınladığı ulusal güvenlik stratejisine ilişkin raporda,“Rusya, dünyadaki Amerikan etkisini zayıflatmaya, müttefiklerimizle ve ortaklarımızla aramızı açmaya çalışıyor” ifadelerine yer verildiğini aktardı.