Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Avrupa’ya Suriye’deki planı destekleme çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cebr

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupalılara Suriye’deki siyasi çözüm yoluna yaklaşımlarını yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu. Putin, Avrupa’nın korkularından ve siyasi önyargılarından kurtulması gerektiğini belirterek mültecilerin geri dönüşünü kolaylaştırmak ve yeni mülteci dalgalarını önlemek için yeniden yapılanma planlarını desteklemesi gerektiğini söyledi.

Singapur’da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi’nde dün konuşma yapan Putin, özellikle Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü kolaylaştırmak için Suriye’de yeniden yapılanmanın gerekliliği konusunda ülkesinin planlarına destek toplamaya çalıştı.

Yeni mülteci dalgasını önlemek için Avrupa’yı Rusya ile çalışmaya çağıran Putin “Eğer Avrupa yeni bir göçmen akını istemiyorsa, korkulardan kurtulmalı, önyargılı politikalardan vazgeçmeli ve Suriye halkına doğrudan yardım etmelidir” dedi.

Putin önyargının terk edilmesi ve Suriye’deki siyasi süreçte işbirliğinin önemini işaret etti. Putin, Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD başta olmak üzere bir dizi Batı ülkesinin taleplerinin Suriye’deki iktidar yerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak ciddi bir siyasi sürecin başlatılmasıyla birlikte yeniden yapılanma süreci yönünde olduğuna dikkati çekti.

Putin zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında “Uluslararası toplum ve Avrupa ilk aşamada yeni bir göçmen dalgasını önlemek istiyorsa önyargıdan kurtulmalı ve Suriye halkına yardım etmelidir” ifadelerini kullandı. Rus-Fransız-Alman ortak operasyonlarının Suriye halkına insani yardım sunmaya devam edeceğine dair umudunu dile getirdi.

Putin, mültecilerin Suriye’ye dönüşünün gönüllü olması gerektiğini, bu nedenle de geri dönenler için uygun şartların yaratılmasının önemini vurgulayarak sadece Suriye’nin yeniden inşası durumunda büyük çaplı dönüşlerin olabileceğini söyledi. Putin, başta mültecilerin dönüş yapacağı bölgeler olmak üzere Suriye’nin yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Kimse Suriye bütçesine katkı sağlamak istemiyor. Su, elektrik, kanalizasyon gibi öncelikli ihtiyaçların sağlanması için üzerinde ortaklaşa çalışılabilecek birçok durum var. Bu ortak çalışma yeni iş fırsatları, altyapı ve benzeri yapılanma sağlayacak.”

Putin ayrıca Moskova’nın Suriye’de iki taraf için de faydalı olacak alanlarda yatırım yapmaya ve Suriye’de geniş çaplı çalışma yürütmeye hazır olduğunu söyledi.