Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: Bölgedeki durumun zor olduğunu biliyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından cumartesi günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Rus basının aktardığına göre Putin, Kremlin’deki toplantıda Abbas’a, “Komşularınızla ve çeşitli ülkelerin liderleriyle yaptığımız temasları sizinle paylaşma fırsatından memnuniyet duyuyorum” açıklamasında bulundu.

Putin’den Abbas’a teşekkür

Filistinlilerin karşılaştığı sorunları tartışma fırsatı verdiği için Abbas’a teşekkür eden Putin, “Bölgedeki durumun zor olduğunu biliyorum. Dünya Kupası münasebetiyle Moskova’ya geldiğinizden dolayı minnettarım” dedi.

Mahmud Abbas ise Rusya Devlet Başkanı Putin’e, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail yerleşim planı karşısında duyduğu endişeleri dile getirdi.

Rus basınında çıkan haberlere göre Abbas, “Amerikalıların kararlarını Filistin’in en hassas meselelerine empoze etme girişimleriyle uğraşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Abbas, Putin’e bölgedeki durumu anlattı

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Rus Devlet Başkanı Putin’e, özellikle Kudüs’ün doğusundaki Kızıl Han da yaşananlar ve İsrail’in halkı yerinden etme ve yok etme girişimleri olmak üzere Filistin’deki ve bölgedeki gelişmeler hakkında brifing verdi.

Filistin Devlet Başkanı, “Bu esnada Kudüs’ün doğusundaki çok hassas bir alan olan Kızıl Han da gerçek bir kriz yaşanıyor. İsrail bu bölgeyi yok edip bölgedeki nüfusu göçe zorlayarak yasadışı yerleşim yerlerini birleştirmeye çalışıyor. Ayrıca İsrail, Filistin topraklarını birbirinden ayırmaya çalışıyor. Bu, kabul edilemez çirkin bir eylemdir. Buna çok ehemmiyet veriyoruz” dedi.

İsrail baskı ve şiddetini artırdı

Çarşamba günü Moskova’yı ziyaret eden Netanyahu, Putin ile Suriye’deki durum ve Filistinlilerle ilişkileri hakkında görüşmelerde bulundu.

İsrail ordusu, iki Filistinlinin öldürüldüğü sınırdaki şiddetli çatışmaların ardından, cumartesi öğleden sonra Hamas’ı hedef alan baskınlarını artırdı.