Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, devlet başkanlığı seçimi için adaylığını ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mart ayında yapılacak Rusya Devlet Başkanlığı seçimi için adaylığını halka açıkladı.

Yıllık olağan basın toplantısında seçimlere bağımsız aday olarak katılma niyetinde olduğunu ilan eden Putin kendisine yönelik geniş çaplı halk desteğinin yanı sıra Birleşik Rusya ve Rusya Halk Cephesi partilerinin de güvenine sahip olduğunu kaydetti.

Putin yaptığı konuşmada görevi süresince elde ettiği başarılardan bahsederken gayrı safi milli hâsıladan tarımsal üretim seviyesine kadar birçok başlığı gündeme getirdi. Alınan olumlu sonuçlara dikkat çekti. Sorunların varlığını inkâr etmediklerini ancak çözüm için daha fazla çalışmak gerektiğini belirten Putin muhalefete yönelik de eleştirilerde bulundu. Rusya lideri, muhalefetten olumlu siyaset izlemelerini istedi. Protestolar ve anlaşmazlıklar nedeniyle yaşanan gerilime dikkat çeken Putin Rus vatandaşlarının Ukrayna benzeri bir durumu kabul etmeyeceği konusunda uyardı.

Rusya lideri, dış politika konusunda yaptığı açıklamada ABD’li meslektaşı Donald Trump’ın ABD’lilerin güvenine sahip olan bir isim olarak niteleyerek övdü. Putin, Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde suçlamalarda bulunanları kınayarak “Bütün bunlar Trump’ın çalışmalarının meşruiyetini baltalamaya çalışanlar tarafından yapıldı” ifadesini kullandı.