Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Güney Osetya ve Abhazya’ya desteğini yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Gürcistan savaşının on yıl ardından yaptığı açıklamada ayrılıkçı Güney Osetya ve Abhazya’ya destek olmaya devam edeceğini duyurdu. Putin, her iki ülkenin güvenliğini sağlamak için “her şeyi yapacaklarına” dair söz verdi.

Putin, Moskova’nın Gürcistan’dan ayrılan cumhuriyetlerin bağımsızlığını tanımasının 10’uncu yıldönümünden iki gün önce, cuma günü, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin liderleriyle Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.

Rus lider, Güney Osetya Cumhurbaşkanı Anatoliy Bibilov ile gerçekleştirdiği görüşmede şunları söyledi:

“Güney Osetya’nın güvenliğini sağlamak ve ekonomik olarak destek olmak için her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Güney Osetya Cumhuriyeti, bütün zorluklara rağmen gelişme kaydediyor.”

Bibilov da görüşmede şu ifadeleri kullandı:

“Moskova’nın Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımasının ardından Osetya halkı, istikrar, barış ve refahı tamamen farklı boyutlarda yaşamaya başladı. Güney Osetya çocukları artık patlamalardan korkmuyorlar.”

Bibilov ile görüşmesinin sorasında Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba ile de bir araya gelen Putin, “Abhazya’nın güvenliğini sağlamak için yürüttüğümüz iş birliğine büyük önem veriyoruz” dedi. Söz konusu birlikteliğin silahlı kuvvetler ve sınır muhafızları arasındaki iş birliğini gösterdiğini belirtti.

Gürcistan, 2008’in ağustos ayı da Güney Osetya’da başlattığı askeri operasyonun ardından Rus ordusuyla 5 gün süren bir ‘yıldırım savaşı’ yaşadı. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin arabuluculuğunda ortaya konulan barış anlaşmasıyla, 26 Ağustos 2008’de çatışma sona erdi
.
Rusya, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı. Gürcistan’ı bir tehdit olarak gören Moskova söz konusu dönemden bu yana her iki bölgede de güçlü askeri varlığını koruyor.