Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin halktan gelen soruları cevapladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cebir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri ileri teknolojilerde daha fazla ‘sürpriz’ sunma sözü verdi. Putin, Rusya’nın askeri yeteneklerinin güçlendirilmesinin uluslararası alandaki dengeyi sağlamanın garantisi olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün ülkesindeki televizyon kanallarından canlı yayınlanan ‘Direkt Hat’ programında halkın sorularını yanıtladı. 3 milyondan fazla sorunun gönderildiği programda Putin 4 saat boyunca onlarca soruya cevap verdi. Sorular ağırlıklı olarak yaşam koşullarının kötüleşmesi, yüksek fiyatlar, kamu hizmeti eksikliği ve yetkilerin kısıtlanması üzerineydi. Hükümetin politikalarını savunan Putin siyasi ve ekonomik reformu hızlandırma, vatandaşlar için yaşam koşullarını iyileştirme ve devam eden Batı baskısı ile mücadele sözü verdi.

Putin’in göreve geldiği dönemde hayata geçirdiği ve bu yıl 16’ıncısı düzenlenen Direkt Hat programının artık gelenekselleşerek vatandaşların doğrudan devlet başkanına sorular yöneltebildiği bir arena haline geldi. Programda her ne kadar Suriye, Ukrayna, ABD ile ilişkiler ve üçüncü dünya savaşı korkuları gibi bir dizi bölgesel ve uluslararası dosyalarla ilgili sorular sorulsa da vatandaşların başlıca gündem noktası günlük yaşamdı. Yüksek yakıt fiyatları, vergiler, hayati noktalarda devlet hizmetlerinin zayıf kalması, sağlık hizmetleri eksikliği ve sosyal medya kısıtlamaları, diyalog sırasında Putin tarafından yanıtlanan 79 sorunun büyük kısmını oluşturuyordu.

Yaşam standartlarının bozulmasıyla ilgili hükümete yapılan suçlamaları reddeden Putin bunun ‘Batı tarafından uygulanan yaptırımlardan ve uluslararası arenada Rusya’ya yönelik tecrit politikasından kaynaklanan en önemli sorunlardan biri’ olduğunu belirtti.

Putin, program süresince birden çok kez Rus hükümetinin verdiği bazı rakamlara ilişkin soruları cevapladı.

Hükümetin sembol isimlerin cezalandırılması veya görevden alınması ile ilgili birden fazla soruyu yanıtlayan Putin, bunun için herhangi bir sebep olmadığına işaret ederek aksine geçen ay yeni görevine başlayan hükümetin iyileştirme planları üzerinde durdu.

Bazı önemli alanlarda meydana gelen gelişmelere dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı, hükümet tarafından yürütülen bir dizi önemli projeler de dahil olmak üzere sürdürülen büyük inşaat projelerinden bahsetti. Söz konusu projeler arasında Batı ülkeleri ve Ukrayna’nın itirazlarına rağmen 2014 yılında ilhak ettiği Kırım bölgesini Rus topraklarına bağlayan Kırım Köprüsü de yer alıyor.

Putin, Rusya’nın ekonomik krizden çıkmak için hızlı hareket ettiğini belirtti.

İç siyasi durumla ilgili olarak ise, Putin ülkedeki siyasi muhalifi olmadığını kabul ederken, siyaseti ve partiler arası rekabeti geliştirmek için çalışmaya devam etme kararlılığını vurguladı. Olası halefi hakkında sorulan bir soruya cevap vermekten kaçınan Putin, “Bu Rus halkının kararı” dedi.

Sosyal medya ile ilgili soruları da yanıtlayan Putin, hükümetin mobil mesajlaşma uygulaması Telegram’a erişimi durdurma kararını bildiğini, sosyal medya kullanıcılarının endişelerini anladığını ancak güvenliğin önce geldiğini kaydetti. Instagram ve YouTube’a erişimin engellenip engellenmeyeceği yönündeki soruya da, “Hiçbir şeyi yasaklamayacağız” yanıtını verdi.

Rusya’nın çeşitli bölgelerinin valiler ve yetkililer, Putin’in program sırasında kendilerinden her an rapor istemesi ihtimaline karşın tetikteydiler.

Yabancı dosyalarla ilgili sorular, Putin’in ülkesinin askeri yeteneklerini geliştirmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Putin, olası bir Üçüncü Dünya Savaşı korkusuna dair bir soruyu böyle bir savaşın sonuçlarından korkmak yerine tüm tarafların bunu engellemede caydırıcı çalışmalar yapması gerektiği şeklinde cevapladı. Bu yüzden yeni dünya savaşlarını önlemek için küresel bir denge oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Putin ancak ABD’nin Anti Balistik Füze (ABM) Anlaşması’ndan çekilmesinin küresel dengeyi baltalamayı hedeflediğini kaydetti. Moskova’nın askeri yeteneklerini geliştirmeye devam etmesinin küresel dengeyi sürdürmenin ve Washington’ın egemenlik çabalarını engellemenin anahtarı olduğunu söyleyen Putin, daha önce yüksek teknolojili askeri modellerini sunduklarını belirtti. Rusya’nın daha sonra ortaya çıkaracağı daha fazla sürprizleri olduğunu vurguladı.

Ülkeler arasında ‘ortak işbirliği için günümüzün gerçekleriyle tutarlı ve modern yöntemler bulma ihtiyacına’ işaret eden Putin, müzakere masasının etrafında bir araya gelinmesi ve küresel güvenliği sağlamak için uygun bir mekanizma kurulması çağrısında bulundu. Putin, Batılı ülkelerin Rusya’yı halen rakip olarak gördüğü için Rusya’ya yönelik suçlamalar ve yaptırımlarla ülkenin gelişimini engellemeyi hedeflediklerini söyledi.

Putin, bunu nedenine ilişkin soruyu “Çünkü Rusya’yı bir tehdit ve kendilerine rakip olarak görüyorlar” diye yanıtladı.

Bu yaklaşımın ‘çok yanlış bir politika’ olduğunu vurgulayan Rus lider şunları söyledi:

“Yapılması gereken, Rusya dahil kimseyle caydırıcı değil, yapıcı bir işbirliği kurulmasıdır. Eğer buna uyulursa, küresel ekonominin genel etkileri olumlu olacaktır. Bazı ortaklarımız bunu anlamaya başladı. Birçok ülkede yetkililer, Rusya ile normal ilişkiler kurma ihtiyacını dile getiriyorlar.”

Program sonunda, Rusya’nın değişik faktörlerle mücadele edebilmesi için Rusların birliğini koruması gerektiğini vurgulayan Putin, “Sorunlarımızın televizyon röportajında cevaplayabileceğimizden çok daha fazla olduğunu biliyorum. Uzmanlardan oluşan bir ekip, Rus vatandaşlarının karşı karşıya kaldığı en acil sorunları tespit etmek için programa ulaşan mesajları analiz ederek sıralayacak ve bunlara çözümler bulmaya çalışacaklar” dedi.

Siyasi arenanın yalnız Çarı

Program boyunca Putin’in önündeki ekranda vatandaşlardan direkt SMS yoluyla alınan sorular da yer aldı. Bunlardan birinde “Halen yorulmadın mı Valodia?” diye soruldu. Putin bu soruyu kısa ve net bir yanıtla cevapladı: Henüz yorulmadım.

Dört saatten uzun süren programın sonunda gelen bu soruya birçok kişi hak verdi. Bununla birlikte ‘Valodia’ (Vladimircik) isminin kullanılması birden fazla anlam taşıyordu. Mesajın sahibi kasıtlı olarak kelimelerle oynamıştı ve bu isimle yaklaşık 20 yıl tahtta oturan Rus Çarı’nın görev süresinin uzunluğunu kast etmişti.

SMS servisi ile dile getirilen başka bir soru ise Putin’in herhangi bir rakibinin olmayışı ve başkanlığı sonrası olası bir halefinin bulunmamasına işaret edilen, “Siyasi sahnede kendinizi yalnız hissetmiyor musunuz? sorusuydu. Putin bu soruya cevap vermekten kaçınarak ekibinin profesyonelliğine dair övgüde bulundu.

Ancak burada başka bir kelime oyunu daha vardı. Daha önceki Direkt Hat programlarında halkın katılımıyla soruları yanıtlayan Putin, bu kez stüdyoda yalnızdı.

Programın daha önceki bölümlerinde soruların önceden hazırlandığı ve onlara dağıtıldığı açıktı. Ancak bu kez sorular SMS aracılığıyla alındı. Canlı yayındaki atmosfer diyalogdan uzaktı. Putin yalnızca SMS aracılığıyla gelen sorulara cevap verdi.

NEWSru adlı site bu durumu, Devlet Başkanlığı makamının daha önce birkaç kez yaşanan utanç verici soruların sorulmasından kaçınılması ve kötüleşen yaşam koşullarına dair soruların engelleyerek iç politikalara karşı artan muhalefet havasını haklı çıkarmama çabasına bağladı.

Rakiplerine göre ‘Çar’ olarak nitelendirilen Putin, vatandaşlarına, “Bu yetkililer, olumsuzluklardan sorumlu olanlarındır. Ben ise Rusya’nın ihtişamını ve görkemini yeniden tesis eden dış politikadan sorumluyum” mesajını gönderdi.