Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin ile Netanyahu arasında Suriye pazarlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar sabahı düzenlenen kabine toplantısında, bu hafta içi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İsrail’in Suriye’nin güneyinde üstleneceği rol hakkında önemli bir görüşme gerçekleştirmek üzere Moskova’ya gideceğini açıkladı.

Netanyahu, konuya ilişkin açıklamasında, şunları söyledi;

“Rusya ile güvenlik koordinasyonumuz ve bölgedeki gelişmeler hakkında sürekli olarak birbirimize garantiler veriyoruz. Bu görüşmemizde, Rus tarafına bir kez daha şu iki ilkeyi hatırlatacağım; birincisi, İran ve ona bağlı milislerin sınırımız uzak ya da yakın olsun Suriye topraklarının herhangi bir bölümüne yerleşmesine izin vermeyeceğiz. İkincisi ise Suriye hükümeti ve ordusunun 1974 yılında imzalanan ateşkese uygun davranmasını isteyeceğiz.”

“ABD ile sürekli iletişim halindeyiz”

İsrail Başbakanı’na yakın kaynaklara göre, Netanyahu, bu sözleriyle, söz konusu anlaşmanın Suriye ordusunun İsrail sınırında ağır silahlarıyla bulunmamasını ön gören maddeleri kastediyor. Bu kapsamda, Suriye ordusunun İsrail sınırındaki Kuneytira bölgesine girmemesine işaret ediyor. Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin, İsrail’in başta Suriye’nin güneyi olmak üzere Suriye’nin tamamında çıkarlarını korumak için Rusya ve ABD ile sürdürdüğü görüşmelerin bir parçası olduğunu dile getiren Netanyahu, “ABD ile sürekli iletişim halindeyiz. Bu iki devletle olan ilişkilerimiz mevcut durumda İsrail’in güvenliği için her zaman büyük önem taşımıştır” dedi.

İsrail basını ise Tel Aviv yönetiminin, Suriye ordusunu sınırdaki Golan bölgesinde 1974 yılında imzalanan ateşkesi bozması ve İran’a bağlı kuvvetlerin bu bölgeye yerleşmesi halinde vurmakla tehdit ettiğini aktarıyor. İsrail ordusu kuzey komutanlığının iddiasına göre, rejim güçlerinin Golan sınırındaki bölgelere girişi uzun bir süre alabilir ve Dera’daki gibi kolay olmayabilir. Ayrıca, Moskova yönetimini kızdırmamak için rejim güçlerinin en azından Dünya Kupası bitene kadar bu bölgeye yönelik herhangi bir girişimde bulunmaması gerekiyor.

Suriye açısından İsrail cephesi her zaman sakin oldu

Haaretz gazetesinin İsrail ordusundan üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde şu ifadelere yer verildi; “İsrail, Esed rejiminden değil rejim güçlerinin sınırdaki ateşkes bölgesine yerleşmesinden sonra olabileceklerden endişe duyuyor. Bazı İsrailli subaylar Beşşar Esed’in katil ve aşağılık olduğunu düşünüyor. Ancak, rejim İsrail ile gerilimi değil istikrarı arıyor ve İsrail ile denge sağlamanın öneminin tamamen farkında. Gerek Beşşar Esed, gerekse Hafız Esed, 1974-2013 yılları arasında İsrail sınırına büyük hassasiyet gösterdi. Suriye açısından İsrail cephesi her zaman sakin oldu. Esed rejimi, Golan bölgesine dönmeyi ve burada askeri üsler kurmayı kararlaştırırsa öncelikle bazı şeyleri göze almalı.”

Yediot Ahranot gazetesi ise konuyla ilgili haberinde, “Esed rejimine ait bir tankın bile Golan’daki ateşkesi ihlal etmesi halinde İsrail tehditlerini uygulamaya sokacak” yorumunu yaptı.

Gazetede yer alan analiz haberde, şu ifadelere yer verildi;

“İsrail tarafının Suriye tarafına birçok kez açıkça ilettiği bu tehditler, Esed rejiminin herhangi bir girişimine karşı uyarı niteliğinde olacak. Suriye ordusu, Rusya aracılığıyla muhalifler ile imzaladığı anlaşmaya göre, ateşkes hattında bulunan Kuneytira bölgesine girecek. Bu sebeple İsrail ordusunun geçtiğimiz hafta Golan’daki askeri birliklerini artırması, rejime bu tehditleri hatırlatma niteliği taşıyor.”

Netanyahu, Moskova’yı ikna etmeye çalışacak

Tel Aviv tarafından, Şam’a ulaştırılan bu tehditlerin, ABD tarafından da anlayışla karşılandığına ve İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un geçtiğimiz hafta Washington’da ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford ile gerçekleştirdiği görüşmede bu konuyu da görüştüğüne dikkat çekilen analiz haberde, Netanyahu’nun, Moskova ziyaretinde bu hususların Rusya tarafından da kabul görmesi için uğraşacağı ifade edildi.

Analiz haber şu cümlelerle sürdürüldü;

“Suriye tarafı, Rusların İsrail tarafını Suriye’deki anlaşmalarını korumak için güç kullanmasına karşı çıkmadığını biliyorlar. Ruslar her ne kadar Netanyahu, Liberman ve Eizenkot ile yaptıkları görüşmelerde açıkça buna yeşil ışık yakmasa da, sahada İsrail’in bu tasarruflarına herhangi bir karşılık vermekten uzak duruyorlar. Bu yüzden, ABD ve Rusya, İsrail’in Suriye topraklarının 25 kilometre derinliğine kadarki bölgesinde güç kullanmasına daha önce itiraz etmedi.”