Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Kahire’ye seferlerin yeniden başlatılması için kararname imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ile Kahire arasındaki seferlerin yeniden başlamasına yönelik bir kararname imzaladı.

Resmi esmi internet sitesine göre, karar imzalandığı 2 Ocak tarihinde yürürlüğe girdi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı geçen Aralık ayı ortalarında Mısır ve Moskova arasındaki seferlerin devam etmesi için bir protokol imzaladıklarını açıkladı. İmzalanan anlaşma Putin’in kararnameyi imzalamasının ardından yürürlüğe girecek. İlk olarak Kahire Uluslararası Havalimanı, ardından Şarm El-Şeyh ve Hurgada gibi seyahat bölgelerine seferler düzenli olarak yapılacak.

Rusya ile Mısır arasındaki seferler Ekim 2015’ten bu yana yapılamıyordu. Şarm El-Şeyh – St. Petersburg seferini gerçekleştiren Airbus-A 321 tipi uçak havalandıktan kısa süre sonra Mısır’ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüş, çoğunluğu Ruslardan oluşan 224 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Alexander Bortnikov olayla ilgili yaptığı açıklamada, uçağın düşmesine, gövdesine koyulan bir kilogram ağırlığındaki TNT bombasının sebep olduğunu söylemişti. Rusya bu olayın ardından Mısır seferlerini askıya almıştı.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından dün imzalanan kararname ile Rusya’nın ulusal güvenliğini sağlamak, Rus vatandaşlarını ceza davaları ve diğer yasadışı eylemlerden korumak için özel tedbirler içeren 8 Kasım 2015’te çıkarılan kararnamede değişiklik yapıldı.

Mısır, son iki yıldır, özellikle başta Rus turistlerin uğrak yeri olan Şarm el-Şeyh ve Hurgada havaalanları olmak üzere havalimanlarındaki güvenlik seviyesini yükseltmek için çabalıyor. Mısır’a gelen turistlerin yaklaşık yüzde 30’u Rus ve Mısır ekonomisinin önemli bir kısmını destekliyor.

Rus güvenlik ve havacılık uzmanları, uluslararası standartların sağlanıp sağlanmadığını yerinde incelemek üzere Kahire, Şarm El-Şeyh ve Hurgada gibi Mısır’daki çeşitli havaalanlarını ziyaret ettiler ve yeni gelişmelere yönelik övgülerde bulundular.

Yaklaşık bir ay önce Mısır’a kısa bir ziyarette bulunan Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile yaptığı toplantının ardından, “Rus güvenlik teşkilatları, Moskova ile Kahire arasında doğrudan seferlerin yapılabileceğini söyledi” ifadelerini kullanmıştı.