Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: Kaşıkçı soruşturmasının şeffaflığına güveniyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman, Rusya Devlet Başkanı’na Kaşıkçı davasının gizli yönlerindeki “tüm gerçekleri açığa çıkarma” çabaları hakkında bilgi verdi. Rusya, dün, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesi olayının gizli yönlerinin açığa çıkarılması için Suudi Arabistan tarafından yürütülen soruşturmaya olan güvenini vurguladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) bildirdiğine göre Kral Selman bin Abdulaziz, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki ayrıcalıklı ilişkiler, işbirliği ve koordinasyon alanları ele alındı.

Putin’den Kaşıkçı soruşturmasına güven beyanı

Resmi SPA haber ajansının bildirdiğine göre, Suudi Arabistan Kralı, Rusya Devlet Başkanı’nı Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda yürütülen soruşturmalar ve cinayetin aydınlatılması için yapılan işlemler hakkında bilgilendirdi. Kral Selman, Krallığın, suçlu bulunanların hesap vermeleri ve caydırıcı bir ceza almaları konusunda kararlı olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise, Krallık tarafından yapılan işlemlerin dürüstlüğüne ve devam eden soruşturmaların şeffaflığına olan güvenini dile getirdiğini belirtti.

Kral Selman’dan Putin’e davet

Öte yandan Rusya tarafından yayınlanan cumhurbaşkanlığı açıklamasında, Kral Selman’ın telefon görüşmesi sırasında Putin’e Suudi Arabistan’ı ziyaret etme davetini yinelediği ve ziyaretle ilgili ayrıntıların diplomatik kanallar aracılığıyla yürütülmesi konusunda anlaştığı ifade edildi. Açıklamada, iki tarafın enerji alanı dahil çok yönlü ikili işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili meselelerin yanı sıra iki liderin; Suriye sorunu ve Ortadoğu’daki genel durum hakkında görüş alışverişinde bulundukları kaydedildi.

Peskov: Suudi Arabistan’ın açıklamalarından şüphe için dayanak yok

Kremlin, Moskova’nın Riyad’ın Kaşıkçı davasıyla ilgili devam eden soruşturmalardaki tutumunu desteklediğini ifade etti. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Kral Selman ve Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularına yanıtlayarak şunları söyledi: “Rusya’nın bu konudaki tutumu açık. Başkan Putin bunu çok net bir şekilde dile getirdi. Suudi liderliğinin cinayeti kınayan ve suçlulardan hesap sorulacağını vurgulayan açıklamalarını dinledik. Geriye soruşturma meselesi kalıyor. Suudi Arabistan liderliği de zaten bu soruşturma için çalışıyor. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz.” Peskov, Suudi liderliğinin ifadelerinden şüphe duymak için herhangi bir dayanağın olmadığının altını çizdi. Gazetecilerden birinin “Suudi hikayesinden” şüphelenme olasılığı hakkındaki sorusuna şiddetle karşı çıkarak, “bu sorunun yersiz olduğunu düşünüyorum” diyerek, Moskova’nın Suudi liderliğinin açıklamalarına olan tam güvenini vurguladı. Ayrıca, “Suudi Arabistan Kralı tarafından yayınlanan resmi bir bildiri var. Yine Veliaht Prens tarafından yayınlanan resmi bir bildiri de var. Bu açıklamalardan şüphelenmek için ilkesel olarak hiçbir dayanak yok” ifadelerini kullandı.

Zaharova: En önemli şey, tarafsız bir soruşturma yürütülmesi

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Riyad’ın Kaşıkçı davasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütme niyetine olan güvenini daha önce ifade etmişti. Ayrıca Riyad ve Ankara’nın ortak çalışmalarını da memnuniyetle karşılamıştı. Zaharova şu açıklamalarda bulunmuştu: Objektif, kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiğinden hareket ediyoruz. Soruşturma, yasal standartlara uygun olarak tamamlandığında uygun değerlendirmeler ve politik açıklamalar yapılacak. Şu anda en önemli olan şey, tarafsız bir soruşturma yürütülmesi.”