Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: Kimseyle silahlanma yarışına girmeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık değerlendirme basın toplantısında, başkanlık yarışına bağımsız aday olarak katılacağını açıkladı. Rusya olarak kimseyle silahlanma yarışına girmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

“Anlaşmaya bağlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz”

Basın toplantısı sırasında Putin, Washington’un silah kontrol antlaşmalarına olan isteksizliğine rağmen, ülkesinin, ABD ile Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START III) olan bağlılığından vazgeçmeyeceğini belirtti. Rusya olarak kimseyle silahlanma yarışına girmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Casusluk takıntısının Rusya-ABD ilişkilerini hegemonya altına aldığını ve bu sebeple ilişkilerin gerildiğinin altını çizen Putin, her ne olursa olsun ilişkilerin normale döneceğini ifade etti.

“Bu durum, Trump muhalifleri tarafından kullanıldı”

ABD başkanlık seçimleri sırasında Rus yetkililer ile Donald Trump’ın seçim kampanyası ekibi arasındaki iletişimin rutin bir durum olduğunu söyleyen Putin, ancak bu durumun Trump’ın muhalifleri tarafından kullanıldığına dikkati çekti.

ABD’nin Kuzey Kore politikasının felaketle sonuçlanabileceği konusunda uyarıda bulunan Putin, Kore Yarımadası’ndaki krizin çözümü için, Washington ile birlikte çalışmayı umduklarını dile getirdi.

Rusya’nın Kuzey Kore’nin nükleer statüsünü kabul etmediğini söyleyen Putin, ancak Washington’un bazı tutumlarının Kuzey Kore’yi 2005 yılında nükleer programını durdurmak için yaptığı anlaşmayı ihlal etmeye ittiğini vurguladı. Putin, “İki tarafında artık gerginliği tırmandırmayı bırakması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Diğer devletlerinde çabalarına ihtiyaç var”

Suriyeli mültecilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurgulayan Putin, “Rusya ve Suriye, mülteci krizini kendi başlarına çözemeyecekler. Burada diğer devletlerinde çabalarına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Daha önce ABD’yi, Suriyeli savaşçıların Irak’a geçmeleriyle ilgili Rusların verdiği bilgileri görmezden gelmekle suçlayan Putin, “Suriye’deki terörizm sorununu çözümü önündeki en büyük engel, bölgedeki eşitsizliktir” dedi.

“IKBY ile anlaşma yapacağız”

Putin, en büyük Rus petrol şirketi ‘Rosneft’in Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile yaptığı anlaşma hakkında, “Kürt halkıyla ilişkilerimizi geliştirmemek için hiçbir neden görmüyoruz ve bunu yapacağız. Anlaşma, yarı bağımsız bir bölge olan IKBY ve Rusya ekonomisi için yararlıdır” ifadelerini kullandı.