Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: Kuzey Kore’nin nükleer statüsünü tanımıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in ile Rusya’nın doğusundaki Vladivostok kentinde düzenlenen bir ekonomik zirvede görüştü. Putin, bu görüşmede Kuzey Kore’nin nükleer statüsünü tanımadığını onayladı.

TASS Haber Ajansı, Vladivostok’ta devam eden Doğu Ekonomi Forumu çerçevesinde, Güney Kore lideri Moon Jae-in ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Kuzey Kore’nin nükleer statüsünü tanımıyoruz” sözünü aktardı.

Rus lider, Moon ile yaptığı görüşmelerden sonra Kuzey Kore ile ilgili sorunların yalnızca yaptırımlar ve baskı ile çözülmesinin imkansız olduğunu, çözüm için siyasi ve diplomatik araçların şart olduğunu da vurguladı. Putin, “Kimse duygulara kapılmamalı ve Kuzey Kore köşeye sıkıştırılmamalı. Şimdi, herkesin her zamankinden daha fazla soğukkanlı olması ve gerginliği tırmandıracak adımlar atmaktan kaçınması gerekiyor” dedi.

Öte yandan Moon, Putin’e: Kuzey Kore yaptığı son nükleer bomba denemesinin ardından, ‘provokatif eylemlerini’ durdurmazsa, Kore yarımadasındaki durumun öngörülemez olacağını söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore’nin şimdiki yolunda devam etmesi halinde “parlak bir geleceği olmayacağını” anlaması gerektiğini söyledi.

Abe, gazetecilere, Rusya Başkanı Putin ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae ile Kuzey Kore’deki durumu görüşmek istediğini söyledi. Abe ve Putin’in iki ülke arasında ekonomik işbirliği ve barış antlaşması konularında görüşmesi bekleniyor.

Trump ile May telefonda görüşmüştü
ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in dün yaptığı telefon görüşmesinde Kore yarımadasındaki krizin tek çözüm yolunun diplomasi ve müzakerelerden geçtiğini vurguladıkları aktarıldı.

May ve Trump ayrıca Çin’in, Kuzey Kore’yi füze denemelerini durdurması konusunda ikna etmek için daha fazlasını yapması gerektiği konusunda anlaştı.

May’in sözcüsü, “İngiltere Başbakanı ve ABD Başkanı’nın kilit rol üzerine anlaştıklarını ve Avrupalı liderlerle Kuzey Kore liderliğine baskı yapmak için AB tarafından Kuzey Kore’ye karşı alınabilecek yeni tedbirlerle ilgili, AB liderleriyle iş birliği yapılacağını’’ söyledi.