Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Moskova’yı ziyaret etmesi için Trump’a çağrıda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin cuma günü yaptığı açıklamada, uygun koşullar oluşturulduğu takdirde her iki tarafın daha fazla toplantı yapmaya hazır olduğunu belirterek, ABD’li mevkidaşı Donald Trump’ı Moskova’yı ziyaret etmesi için davet ettiğini söyledi. Bu gelişmenin ardından Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Trump’ın önümüzdeki yıl Putin’i Washington’da ağırlamaya hazır olduğunu ve davet alması durumunda Moskova’ya resmi ziyarette bulunabileceğini açıkladı.

Putin bu ay Helsinki’de Trump ile bir araya geldi. Fakat Trump ABD’ye döndükten sonra, toplantı dolayısıyla bir eleştiri fırtınasıyla karşı karşıya kaldı.

“Trump’ı her açıdan Moskova’ya davet etmeye hazırız”

Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamında Güney Afrika’da bulunan Putin, gazetecilere verdiği demeçte, Moskova ve Washington arasındaki telefon görüşmelerinin yeterli olmadığı, İran’ın nükleer anlaşması ve küresel çatışmalar gibi konularda her iki tarafın doğrudan görüşmeler yapmaları gerektiği açıklamasında bulundu. “Toplantımıza gelirsek, Başkan Trump’ın ne söylediğini çok iyi anladım. Daha fazla toplantı yapma arzusu var. Bunun için hazırım. Her iki ülkenin de uygun koşullar oluşturması gerekiyor” diyerek sözlerine devam eden Putin, “Bu tür toplantılara hazırız. Trump’ı her açıdan Moskova’ya davet etmeye hazırız. Sırası gelmişken onu davet ettim” dedi.

Şartlar hazır olduğu takdirde Washington’a gitmeye hazır olduğunu belirten Rus Devlet Başkanı, G-20 zirvesinin ya da başka bir küresel etkinliğin oturum aralarında Trump ile bir araya gelmenin mümkün olduğuna işaret etti.

“Zorluklara rağmen iletişimimiz devam ediyor”

Putin, Trump’ın Helsinki toplantısındaki performansından sonra ABD’de karşı karşıya kaldığı tepkiye atıfta bulunarak, “Özellikle ABD’de ki iç siyasi durumla ilgili zorluklara rağmen iletişimimiz devam ediyor” dedi.

Putin’in davetine Beyaz Saray’dan yanıt

Putin’in Trump’ı Moskova’ya davet ettiğini açıklamasının ardından Beyaz Saray’dan cevap gecikmedi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, “Trump, Putin’i önümüzdeki yılbaşından sonra Washington’da ağırlamayı dört gözle bekliyor ve resmi davet alması durumunda Moskova’yı ziyaret etmeye açıktır ” dedi

Beyaz Saray çarşamba günü yaptığı açıklamada, Washington’da sonbaharda yapılması planlanan iki lider arasındaki zirvenin, 2016 Başkanlık seçimlerine Rus müdahalesine ilişkin soruşturmanın devam ettiği gerekçesiyle önümüzdeki yıl yapılacağını kaydetti.