Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Ömer el-Beşir’in Hartum davetini kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Bakanı Ömer El- Beşir, çarşamba günü iki ülke arasındaki ilişkiler ve Sudan’daki yeni Rus yatırımları hakkında görüş alış verişinde bulunmak üzere Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin’i Sudan’a davet etti. Putin, El-Beşir’in Hartum davetini kabul etti

Sudan resmi haber ajansı, (SUNA) Ömer El- Beşir’in Rus mevkidaşı Putin ile iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin görüşüldüğü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini de aktardı.

Sudan Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada “ Ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Ziyaret esnasında, Rusya ile stratejik bir ilişki kurma vizyonu doğrultusunda ortak yatırım projelerinin hazırlanması için yetkilileri görevlendirdik” dedi.

Rusya yatırımlarına devam edecek

SUNA haber ajansının haberine göre Başkan Putin, Sudanlı yetkililerin, ülkenin kalkınması ve Sudan halkının refahı için kaynaklarını kullanma konusundaki çabalarını takdir etti. Putin ülkesinin Sudan’a destek vermeye devam edeceğini özellikle enerji, petrol, gaz ve altın madenciliği alanlarında yatırımlarını sürdürecek. Ayrıca ülkesinin Sudan’a borç planlaması yapmayı onayladığını vurguladı.

Sudan ve Rusya, Mart ayı içinde Moskova’da nükleer santralin barışçıl bir şekilde uygulanabilmesi için bir yol haritası çizdi. Sudanlı yetkililerin nükleer alanda eğitileceği bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Sudan Elektrik Bakanı Mutaz Musa, iki tarafın önümüzdeki yılın ilk yarısından itibaren istasyon için detaylı program oluşturacaklarını söyledi.

Beşir’den Putin’e seçim tebriği

Putin’i başkanlık seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı tebrik eden Beşir, Rusya’nın Sudan’la ekonomik ve kalkınma alanında stratejik bir ortaklık kurma konusundaki samimi arzusundan dolayı Putin’e teşekkürlerini iletti.