Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Rusya’nın Suriye’de operasyona katılan asker sayısını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı açıklamada, Rus pilotlarının Suriye’de 34 bin sorti gerçekleştirdiğini 48 bin Rus askerinin de operasyonlara katıldığını söyledi. Putin, Rusya’nın menfaatlerini korumak için Hmeymim ve Tarsus askeri üslerinin de Suriye’de kalıcı olacağını açıkladı.

Putin, Suriye’de askeri operasyonlara katılan asker ve subaylara madalyalarını verirken, Rusya’nın giderek artan kudretiyle, ordu ve deniz kuvvetlerinin Suriye’de bulunduğunu, iyi silahlar ve modern ekipmanlar kullanıldığını söyledi. Ria Novosti haber ajansının bildirdiğine göre Putin, bu süreçte yer alan Rus güçlerinin kendilerine verilen görevleri tam olarak yerine getirdiklerini belirterek şunları kaydetti; “ Suriye topraklarında zor görevinizi saygın ve en iyi şekilde yerine getirdiniz. Vatana ve halkınıza zafer sözü verdiniz. Aynı zamanda Suriye’de savaşan asker ve subaylara sürekli bir yardım vaadinde bulundunuz.”

“Suç örgütü hezimete uğratıldı”

Konuşmasında Rusya’nın DEAŞ örgütünün bozguna uğramasındaki önemli rolüne işaret eden Putin, “ Rus ordusu medeniyete meydan okuyan suç örgütünün hezimete uğratılmasında aktif rol almıştır. Terör örgütü yıkım ve ölümleri yaygınlaştırıyordu. Arzuları; Suriye ve komşu ülkelerde, ülkemize saldıracakları uygun bir zemin oluşturmaktı” şeklinde konuştu.

İki sene önce Esed rejimini desteklemek amacıyla bulundukları Suriye’den, 12 Aralık’ta Rus askerleri, Putin’in operasyonların başarıyla sonuçlandığını açıkladıktan sonra askeri gücünü kısmi olarak çekmişti. Putin, operasyonun başlangıcından bu yana pilot, deniz kuvvetleri personeli, askeri polis birimleri, istihbarat unsurları ve danışmanlardan oluşan 48 bin asker ve subayıyla, DEAŞ örgütünü alt yapısı, liderleri ve binlerce savaşçısıyla ortadan kaldırdıklarını vurguladı.

Putin, “Rusya, savaşan güçleri uzlaştırmak için konumunu koruyacak. Bu nedenle Hmeymim ve Tarsus üsslerinde Rusya güçlerini bulunduracak” açıklamasında bulundu.

“Ordumuz köklü değişiklikler geçirdi”

Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Putin şunları kaydetti; “ Sizler herhangi bir insandan daha iyi anlarsınız ki iki yılı aşkın zaman boyunca ordumuz köklü değişiklikler geçirdi. Askeri teçhizatımızı, tedarik ekipmanlarımızın ve silahlı kuvvetlerimizin ne ölçüde modern olduğunu bütün dünya gördü, daha önemlisi halkımız da bunu gördü.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov, dün yaptığı açıklamada, DEAŞ tehlikesi ortadan kaldırıldığı için Amerika’nın Suriye topraklarından ayrılması gerektiğini söylemişti. Lavrov, İnterfax Haber Ajansına yaptığı açıklamada “ Biz ABD’ye defalarca eğer Suriye’de varlıklarının nedeni terörü ortadan kaldırmaksa yardımlaşabileceğimizi söyledik. Ancak DEAŞ tehdidi ortadan kalktığına göre Amerika güçlerini bütünüyle Suriye’den çekmelidir.

Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı’nın “ Amerika, barış sağlanana kadar Suriye’de kalacaktır” açıklamasını “Amerika’nın Suriye topraklarında kalması meşru değildir” sözüyle eleştirdi. Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin Suriye’de kalmasına onaylamadı.

Yeni silahların bulunması endişe verici

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “ Suriye muhalifleri, bu ayın 27’sinde Hmeymim askeri üssüne füzelerle saldırıda bulundu. Rus savunması bu iki füzeyi parçaladı. Rusya, teröristlerin bu provokasyonundan endişe duymaktadır. Muhaliflerin elinde bu şekilde yeni silahların çıkması endişeye sebep olmaktadır. Zira bu tür silahlar onlara operasyon yapma imkanı tanımaktadır. Bu durum, muhaliflerin hala silahlanmaya devam ettiğini göstermektedir.”

Rus sözcüsü dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Esed’i terörist diye nitelemesini eleştirerek şöyle dedi; “ Suriye rejiminin hataları tartışılabilir ancak bu değerlendirmeler için hukuki bir dayanak bulunmamaktadır”