Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin: Sporcularımızı savunacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın dopingle suçlanan sporcularını mahkemelerde savunacağını söyledi. Rusya, 9-25 Şubat tarihlerinde Soçi kentinde düzenlenecek Olimpiyat oyunlarından men edilmişti.

Her yıl düzenlediği basın toplantısında doping konusuna değinen Putin, Rusya’nın dünyadaki dopingle mücadelede, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve Olimpiyat Komitesi ile işbirliği içinde hareket edeceğini söyledi. “Sporcularımızı mahkemelerde korumakla birlikte, aramızdaki sorunları da gidermeye çalışacağız” dedi.

“Tereddüt etmeyeceğiz”

Putin, açıklamasında, “Dünya’daki birçok spor yetkilisinin mahkeme yoluna başvurmak istemediğini biliyorum ancak çözüm nedir? Sporcularımızın onurlarını mahkemelerde koruma konusunda tereddüt etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Soçi Olimpiyatları’nı boykot edeceği yönündeki iddiaları yalanlayan Putin, katılmak isteyen sporcuları engellemeyeceklerini belirterek, “Önemli olan Olimpiyat Komitesi’nin Rusya devletinin dopingi desteklemediğini açıkça bildirmiş olmasıdır. Bu önemli bir ayrıntıdır” dedi. Bu şartlarda, Rus sporcuların Rusya bayrağıyla olimpiyatlara katılmasına neden izin verilmediğini sorguladı.

“Bu iş, seçimlerle bağlantılı”

Kendileri açısından konunun Rusya’da Mart ayında düzenlenecek başkanlık seçimleriyle ilişkili olduğunun kesin olduğuna vurgu yapan Putin, “Ne diyebiliriz ki? Biliyorum ki bu iş seçimlerle bağlantılı” ifadelerini kullandı.

Rusya’da doping olaylarının yaşandığını ve bu konuda suçlu olduklarını kabul ettiğini belirten Putin, sözlerini, “Ancak başka ülkelerde de doping olayları yaşanmasına rağmen bu olaylar gündemi bu denli meşgul etmiyor” şeklinde noktaladı.

Olimpiyat Komitesi, geçtiğimiz hafta, programlı doping kullanımı gerekçesiyle Rusya’nın 2018 Soçi Olimpiyatları’ndan men edildiğini ancak ‘Temiz’ Rus sporcuların olimpiyat bayrağıyla oyunlara katılabileceğini açıklamıştı.

Komite, Rusya’da Spor Bakanlığı ve birçok devlet yetkilisinin de karıştığı programlı doping kullanımı olaylarının yıllarca yaşandığını ve bu olayların 2014 yılında Soçi’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda zirveye çıktığını bildirmişti.