Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin, Suriye’den seslendi: Rus güçleri çekilecek ve siyasi süreç başlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün, Suriye Hmeymim’deki Rus üssüne sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ankara ve Kahire’nin de dâhil olduğu temasları kapsamında önce Suriye’ye giden Rusya Devlet Başkanı’nın ziyaretlerinin gündeminde Suriye’deki siyasi süreç vardı.

2000 yılında göreve başlayan Vladimir Putin’in bu Suriye’yi ilk ziyareti oldu.

Putin’i Suriye’de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye’deki Rus birlikleri komutanı Orgeneral Sergey Surovikin ve Suriye Devlet Başkanı Esed karşıladı.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, dün yaptığı açıklamada ziyaretin hâlihazırda Suriye’de bulunan birliklerin çekilmeye başladığının duyurulması vesilesiyle gerçekleştiğini belirtti. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bir kez de Hmeymim’den seslenerek Suriye’de terörle mücadele operasyonlarının sona erdiğini ve Suriye krizinin tam olarak çözümlenmesi adına siyasi sürecin başlatılması için koşulların olgunlaştığını duyurduğunu kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı, Hmeymim Üssü’nde askerlere yönelik yaptığı konuşmada Rus askerlerin silahlı gruplara yönelik operasyonları başarıyla tamamladığını belirterek rejim güçleri ile işbirliği yapan Rus kuvvetlerinin iki yıl için yüksek muharebe gücüne sahip uluslararası terör gruplarını ortadan kaldırdığını vurguladı. Putin, “Buradaki birliklerimiz evlerine zaferle dönüyor. Bu zafer, iki yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük uluslararası terör örgütüne karşı alınmıştır” ifadelerini kullandı. Ayrıca Putin, Rus güçlerinin önemli ölçüde geri çekilmesine karar vermesine rağmen Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim ve Tartus üslerinin daimi konuşlanma noktası olacağını söyledi. Uluslararası kararlara uygun olarak burada kalmaya devam edeceklerini kaydetti.
Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının ülkenin bağımsız ve egemen bir devlet olarak korunmasına ve Birleşmiş Milletler’in (BM) gözetiminde siyasi bir çözüm için koşulların olgunlaşmasına katkıda bulunduğuna dikkati çeken Putin, “Rusya Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na Suriye’deki birliklerimizin çekilme sürecini başlatma talimatı verdim” dedi.

Esed’in eşlik ettiği Putin’e Suriye’deki Rus birliklerinin komutanı Orgeneral Sergey Surovikin tarafından operasyonlarla ilgili bir sunum yapıldı. Orgeneral Surovikin, brifing esnasında Rus askeri polis kuvvetleri, özel kuvvetler, Rus askeri hastane personeli ve mayın temizleme ekiplerinin yanı sıra çeşitli görevlerde bulunan 23 savaş uçağı ve iki adet K-52 model helikopterin dahil olduğu 25 hava aracı ile Suriye’den çekilmenin başlatıldığını belirtti. Surovikin, Rus kuvvetlerinden bir bölümün görevlerine devam etmek için Suriye’de kalacağını vurguladı.

Hmeymim Üssü’nde Esed ile bir görüşme gerçekleştiren Putin, Suriye’de savaş seviyesinde bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirildiğini ve ülkenin Rusya ve uluslararası arena için önemli olduğunu söyledi. Putin, Esed ile görüşmesinde Suriye’deki süreci sürece de değindi. Rusya Devlet Başkanı, bu operasyonların sadece insanların hayatını kurtarmak için değil Türkiye ve İran ile işbirliği içinde Suriye’deki krizin çözüme kavuşması için siyasi sürecin başlatılmasının yanı sıra Suriye’deki farklı kesimlerle anayasanın yeniden hazırlanması ve barış sürecinin başlatılması içinde de yapıldığını belirtti. Putin, Esed ile Soçi’deki son görüşmelerinde konuyu gündeme getirdiklerini belirtti.

Esed’in tek gündem maddesi terördü

Esed’in gündeminde Putin’in siyasi süreçle ilgili açılamalarından ziyade terörle mücadele vardı. Esed, Putin’e “Ziyaretinizin ana hatlarının terörizmin ortadan kaldırılması, uluslararası terörizme karşı devam eden operasyonlar ve aynı zamanda Suriye topraklarında barışçıl çözüm sürecinin başlatılması olduğunu düşünüyorum” dedi. Esed, Suriye Diyalog Konferansı ve Putin’in Mısır ve Türkiye’de Suriye ile ilgili görüşmeleri hakkında açık bir tavır takınmadan ‘terör karşısında kazanılan zaferler’ hakkında konuştu.

Suriye ziyaretinin ardından Mısır’a geçen Rusya Devlet Başkanı Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ortak projeler, bölgedeki son gelişmeler, Suriye ve Libya’daki siyasi süreçler ele alındı.