Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin ve Netanyahu, Ortadoğu’yu görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu önceki gün Moskova’da bir araya geldi. İkili, İran’ın nükleer anlaşması ve Suriye’deki “gergin durumu” görüştü.

Kremlin’den görüşmenin detaylarına ilişkin açıklama yapılmamasına rağmen kaynaklar, Rusya’nın son zamanlarda İsrail’in Suriye’deki bazı bölgeleri hedef almasından duyduğu rahatsızlığı aktardığını belirtiyorlar. Görüşmenin başında Netenyahu’ya bunun işaretlerini veren Putin, iki taraf arasında anlaşmazlık yaşanan konulara dolaylı gönderme yaparak, “Bugünkü ziyaretinizde ne yazık ki kritik günlerden geçen bölgedeki konularda ve ikili ilişkilerimizde sizden istifade edeceğiz. Sadece durumu görüşmek değil aynı zamanda gerginliği hafifletecek çözümleri de konuşmayı ümit ediyorum. Krizlerle sallanan Ortadoğu’da siyasi çözüm için tarafların daha yoğun çaba göstermesi gerekir” şeklinde konuştu.

Netenyahu’nun ana gündemi İran

Netenyahu Putin’in bu sözleri üzerine, “Bölgedeki tehditleri ortadan kaldırmak için alınabilecek sağlıklı kararları sorumluluk ve mantık çerçevesinde birlikte ele almak isterim” karşılığını verdi.

Suriye ile ilgili doğrudan konuşmak yerine gazetecilere verilen süre içerisinde sadece İran’a değinmekle yetinen Netenyahu şu ifadeleri kullandı; “Bu inanılması güç bir durum ama Holokost’un (Nazi Soykırımı) üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen halen Ortadoğu’da bir ülke, o da İran, alenen İsrail devletini imha etmek için çağrılar yapıyor. Biran önce ölümcül ideolojilere son vermeleri gerekir.”

Moskova, Tel Aviv’in son operasyonlarından rahatsız

Kremlin’e yakın bir kaynak yaptığı açıklamada, görüşmenin büyük bir bölümünde Suriye konusunun ve İran’ın İsrail’i tehdit ettiği ölümcül silahların ele alındığını aktardı. İki tarafın “istenmeyen olayların yaşanmaması” için iletişimi sürdürme konusunda anlaştıklarını belirtti. İstenmeyen olayların yaşanmaması ibaresinin çok çarpıcı bir anlamı olduğuna işaret eden askeri bir kaynak, “Bundan kasıt, İsrail’in son süreçte yaptığı hamlelerden dolayı rahatsız olan Rusya’nın denetim koordinasyon mekanizmalarının kurulması gerektiğine ilişkin yaptığı vurgudur” diye konuştu.

Netenyahu, Moskova ziyaretiyle neyi hedefledi?

Şarku’l Avsat’a konuşan Avrupalı bir diplomat, Netenyahu’nun Putin ziyaretiyle neyi hedeflediğini şu maddelerle özetliyor;

– Bundan sonra Suriye’deki İran mevzilerini vurmak için “hareket özgürlüğü” sağlamaya çalışmak.

– Bölgede İran’ın askeri üslerde, füze sanayileri inşa etmesini ve Hizbullah’a füze aktarmasını engellemek.

Rusya – İsrail arasında koordinasyon sağlanmalı

Putin’in ziyaret öncesi topladığı Rusya Güvenlik Konseyi’nde konuşmasının bir bölümünü İsrail’in yaptığı saldırılara ayırması dikkat çekti. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, konuyla ilgili olarak, “Güvenlik Konseyi üyeleri Putin’in Netenyahu ile olan görüşme öncesi bu konuyu etraflıca ele almıştır. Putin ve konsey üyeleri bu konuda görüş alışverişinde bulundular” diye konuştu. Netenyahu da ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, kendisinin Suriye’deki mevcut durumun ışığında özel bir mesaj taşıdığını ve Rus güçlerle İsrail ordusu arasında güvenlik koordinasyonun sağlanması gerektiğini söylemişti.